Уже початок первинних виборiв у США (за американською термінологією — праймеріз чи кокусів), які відбулися у понеділок в штаті Айова, подарував сенсацію. Лідер (за опитуваннями громадської думки) серед кандидатів-республіканців мільярдер Дональд Трамп поступився у цьому першому турі своєму партійному колезі, ультраконсервативному сенатору від штату Техас Теду Крузу. Круз заручився підтримкою 28 відсотків виборців, Дональд Трамп — 24 відсотків, сенатор від штату Флорида Марко Рубіо — 23 відсотків, а на четвертому місці фінішував нейрохірург-пенсіонер Бен Карсон. Колишній губернатор Флориди, брат і син колишніх президентів Джеб Буш здобув лише три відсотки голосів, губернатор від штату Огайо Джон Касіч та губернатор від штату Нью-Джерсі Кріс Крісті здобули по два відсотки голосів. Айова показала, що опитування громадської думки — це одне, а голосування виборців — зовсім інше.
У таборі демократів такого роздріблення голосів не було. Боротьба точилася між двома головними кандидатами — колишнім держсекретарем Хілларі Клінтон та сенатором від штату Вермонт Берні Сандерсом. Результат вийшов майже нічийний: 49,9% голосів за 68-річну Клінтон і 49,6% за 74-річного Сандерса, який воліє називати себе не демократом, а демократичним соціалістом. Третій кандидат від демократів, екс-губернатор штату Меріленд Мартін О’Моллі не спромігся набрати й одного відсотка голосів.
Провальний результат Дональда Трампа, можливо, пояснюється тим, що минулого тижня він бойкотував теледебати республіканців у Айові через відмову телеканалу Фокс-Ньюс замінити на його вимогу журналістку, яка була модератором дискусії (це сприйняли як вияв слабкості). Виборчий штаб Трампа сподівався залучити на виборчі дільниці багатьох молодих партійців, які вперше беруть участь у праймеріз. Однак у день голосування активнішими були виборці-євангелісти, які віддали перевагу іншим кандидатам. Навіть попри рекордну явку виборців-республіканців, домогтися перемоги Трампу не вдалося. Вочевидь передвиборча риторика Трампа, яка шокувала навіть багатьох його однопартійців, зрештою, зіграла проти нього. Зокрема, скандал викликала його пропозиція закрити в’їзд до США усім мусульманам. Ще одним результатом праймеріз в Айові стало офіційне припинення виборчої кампанії Майком Хакабі, колишнім губернатором штату Арканзас. Хакабі заручився занадто малою підтримкою й оголосив про припинення боротьби за посаду президента.
Штат Айова дав старт у так званих праймеріз, наступне голосування відбудеться через 8 днів в штаті Нью-Гемпшир. А загалом їх буде 50 — у всіх штатах. Результати перших подібних голосувань не є запорукою висунення від партії, проте вони мають велике психологічне значення, подаючи всій країні певний «сигнал». Президентські вибори у США заплановані на восьме листопада 2016 року.