У Мінську в рамках переговорів Тристоронньої контактної групи триває запекле дипломатичне протистояння між Україною і Росією. Представник РФ Борис Гризлов наполягає, що Донбас має законодавчо отримати особливий статус на постійній основі, юридично закріплений в одній зі статей Конституції, а не в перехідних положеннях основного закону. Тим самим РФ разом із підконтрольними бойовиками фактично висунула ультиматум Україні.
Звісно, ці «хотєлки» Кремля категорично не прийнятні для офіційного Києва, представники України не втомлюються заявляти, що процедура щодо внесення змін до Конституції перебуває в розпорядженні суверенного українського народу і його представницького органу — Верховної Ради. Тож російські переговірники вдаються до брудної гри. Так, представник України в політичній підгрупі ТКГ Роман Безсмертний заявляє про певні маніпуляції опонентів, які відбулися позавчора ввечері.
«Усе це складова інформаційної війни проти України як держави і суспільства, і це війна проти тих, хто веде переговори з українського боку, — каже Безсмертний. — Документи щодо змін до Конституції, про які говорив Борис Гризлов, ми побачили за 30 хвилин до завершення роботи. Хоча ця вакханалія відбувалася з 11-ї ранку. Ці «документи» ми побачили у вигляді якихось аркушiв без адреси і підпису. Тобто протягом дня відбувалася певна гра».
За його словами, цей ультимативний папірець росіян і бойовиків Донбасу «має відношення до процесу, як я до балету». «Тому записки без адреси і підпису треба гвинтом чіпляти, а не передавати українській делегації і тим більше представнику і головуючому від ОБСЄ Мартіну Сайдіку», — каже Безсмертний. І наголошує, що в тих документах Автономна Республіка Крим і місто Севастополь визнані як територія України!
І це при тому, що в Мінську знову не вдалося домовитись про звільнення заручників, оскільки це питання заблокували представники окупованих районів Донбасу. Під час перемовин у Мінську представник ОБСЄ Ертурул Апакан звинуватив бойовиків у постійному порушенні режиму тиші з використанням важкого озброєння. Численні факти таких порушень днями зафіксували спостерігачі місії на лінії розмежування: переважно в районі Горлівки, Донецького аеропорту і в Дебальцевому.
До речі, через збільшення кількості обстрілів бойовиками позицій сил АТО українська сторона СЦКК кілька десятків разів на добу змушує російську сторону Спільного центру зупиняти вогонь та вводити режим «тиші». Лише у січні 2016 року режим припинення вогню вводився майже триста разів.
ТИМ ЧАСОМ
У Страсбурзі в період засідання Парламентської асамблеї Ради Європи відбулася презентація видання «Книга злочинів Російської Федерації в Україні в 2014—2015 роках», яка орієнтована на західних парламентаріїв. У виданні містяться дані про анексію Криму, збитий рейс MH-17, обстріл Маріуполя, трагедію в Іловайську та інші епізоди війни, тортури, переслідування кримських татар тощо. У презентації взяли участь дві дівчинки з Донеччини, кожна з яких втратила ногу під час обстрілу: 10-річна Наталя Лафазан iз Сартани (її мама загинула) та 8-річна Таня Чорнобай iз Вуглегірська (втратила всіх друзів, які ховалися разом від російських ракет iз «Градів»).
У злочинах бойовиків зізнався і ватажок «ДНР» Олександр Захарченко: під час зустрічі зі студентами він фактично визнав, що влітку 2014-го очолювані ним терористи практично повністю знищили село Кожевня, яке поряд iз кордоном iз РФ. Але забув додати, що до знищення села доклалася й російська реактивна артилерія, яка вела вогонь iз російської території.