У Києві на Оболонському проспекті група осіб облаштувала підпільний зоомагазин. Нелегальний магазин із «продажу» екзотичних тварин виявили в багатоповерхівці. Про це повідомили у прес-службі прокуратури міста Києва. «Оголошення про продаж тварин переважно розміщувались на інтернет-сайтах та форумах. Організовано такий бізнес нелегально, а самі тварини утримуються неналежним чином, із порушенням умов для їх нормального існування», — сказано в повідомленні.
Учора «в’язнів», яких утримували в маленькій кімнатці, оглянув зоолог. А правоохоронці перевіряють, як тварини потрапили в Україну. Найближчим часом власників інтернет-магазину можуть притягнути до відповідальності за контрабанду. «Близько п’яти десятків видів тварин (а це, окрім мавпочок, лемури, змії та інші екзотичні представники фауни) утримували у звичайній квартирі. В кімнаті розміром 20 метрів було близько тридцяти кліток. Зараз у «магазині» працюють слідчі. Зоолог дав висновок щодо стану тварин. Також ми вивчаємо документи, на підставі яких тварини потрапили в Україну, і після цього, можливо, справу перекваліфікуємо. Звірів поки не вилучали, вони й досі перебувають у тій квартирі», — розповіла «УМ» спікер столичної прокуратури Надія Максимець.
На пам’яті екологів — це перший випадок, коли проти зоомагазину відкрили кримінальне провадження. Раніше тварин, з якими жорстоко поводилися, вилучали тільки у вуличних фотографів. «Це може стати прецедентом. І дуже добре, що через «Рік мавпи» звернули увагу на проблему контрабанди та жорстокого поводження з тваринами. Тільки за останній рік проблема торгівлі дикими тваринами стала просто катастрофічною. Але нікого, окрім екологів, не цікавила. Зараз на пташиному ринку в Києві торгують птахами, єнотами та носухами, але це заборонено. І дозвіл на їх продаж дати ніхто не може. Але цього не помічають», — розповідає «УМ» директор зоопарку Межигір’я та відомий зоозахисник Сергій Григор’єв. На його думку, вирішити цю проблему можна. Але не допоможуть заклики «не купувати або бойкотувати». Адже ринки контрабанди існують і в розвинених країнах, в тому числі в США. Боротись із ними потрібно кардинально, адже, якщо контрабандисти хоча б раз понесуть кримінальну відповідальність, наступного разу на злочин підуть не всі.
На даний час у кримінальному провадженні виконуються першочергові слідчі дії, розшукуються та допитуються покупці та відвідувачі цього «магазину». За даним фактом слідчими поліції внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за фактом жорстокого поводження з тваринами, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 299 КК України. Санкція статті передбачає штраф або до 6 місяців арешту.
Нагадаємо, що перед новим роком уже висвітлювали проблему здачі в оренду живих мавпочок на корпоративи та дитячі свята. Це доволі травматично для тварин, котрі не звикли до переїзних умов проживання та холодного клімату. Через деякий час від перенесеного стресу екзотичні мавпочки зазвичай помирають. Їх також було вилучено, а прокуратурою відкрито кримінальне провадження за фактом «жорстокого поводження з тваринами».