Професор права 67-річний Марселу Ребелу де Соуза здобув перемогу на недільних президентських виборах у Португалії вже в першому турі. За нього проголосували 52 відсотки виборців, і він суттєво випередив інших суперників. Уперше в історії країни кандидата-правоцентриста підтримали всі адміністративні округи, навіть ті, що традиційно голосували за лівих. «Сьогодні я хочу, перш за все, висловити вдячність народу Португалії. У його руках влада, і цей народ надав мені честь і обрав мене президентом Республіки Португалія. У цих президентських виборах немає тих, хто програв», — сказав де Соуза ввечері після виборів після підрахунку всіх голосів.
Найближчий суперник новообраного президента — колишній ректор Університету Лісабона соціаліст Антоніу Сампайю де Новоа отримав трохи більше 22%, хоча зі зверненням до народу підтримати саме його виступили три попередні президенти Португалії, двоє з них — соціалісти. У значній мірі популярність де Соуза пояснюється тим, що впродовж останніх 15 років він виступав у ролі політичного експерта на телебаченні, тому виборці добре знають його як експерта і як людину. Наймолодшою кандидаткою на цих перегонах була 39-річна соціолог і депутат Європарламенту Маріза Матіаш. Вона отримала 10% завдяки підтримці «Лівого блоку», який успішно виступив на парламентських виборах у жовтні.
Аналітики зазначають, що новому президенту-консерватору дістається важка спадщина — жовтневі вибори привели до влади ліві сили, але політикам бракує єдності. У цій ситуації на президента може чекати складне рішення про позачергові парламентські вибори. «Я хочу відновити національну єдність, поки наша країна виходить iз глибокої економічної та соціальної кризи», — заявив Марселу Ребелу де Соуза. Навряд чи він вирішить проводити дочасні вибори, адже раніше обіцяв, що в разі перемоги зробить усе можливе, аби забезпечити стабільність уряду. Хоча пост президента країни здебільшого є представницьким, та глава держави має право вето, а також повноваження розпускати парламент у випадку кризи та оголошувати нові вибори. Нагадаємо, після виборів у жовтні минулого року в Португалії править соціалістичний уряд меншості на чолі з колишнім студентом де Соуза.
Тепер новому президенту доведеться співпрацювати з урядом, який сформували ліві політичні сили. Марселу Ребелу де Соуза, якого вважають майстром компромісів, уже заявив примирливо: «Не відмовляючись від своїх ідей, я буду намагатися не допустити дискримінації уряду. Не буду створювати проблем, нестабільності чи здіймати галас навколо дій кабінету міністрів. Також я буду намагатися зберегти фундамент підтримки уряду, що, як ми всі знаємо, залежить від багатьох чинників, адже ґрунтується на домовленостях у парламенті». Новий президент хоче виступати у ролі «рефері» і покаже «червону картку» урядові лише за виправданих обставин: «За моєю інтерпретацією Конституції, розпуск парламенту виправданий тоді, коли існує серйозна криза у діяльності державних інституцій, у відносинах між урядом і парламентом та судовою системою, всередині самого кабінету міністрів та між урядом і президентом».