Учора в російському Донецьку продовжили слухати свідків захисту у справі льотчиці Надії Савченко. Судові засідання, які відновилися після різдвяних свят, вирізняються напруженою атмосферою, оскільки усі свідки з України. За словами адвокатів Савченко, вони приїздять у Росію на свій страх і ризик. Вчора у суді мав давати покази свідок захисту, фахівець з експертизи Євген Тимко. Однак суддя оголосив незаконними усі проведені іноземними фахівцями експертизи, тому й київський експерт не був допитаний. У свою чергу, прокурор заявив: щоб долучити висновки київського експерта до справи, йому потрібно відкрити власне приватне підприємство на території Росії. Адвокати Савченко обурилися: такий суд не має сенсу, якщо захист позбавлено можливості надавати докази. «Тактика суддів на процесі Савченко зрозуміла — давати говорити захисту, не байдикувати, але жодного письмового доказу не долучати»,— обурюється адвокат Фейгін.
Минуло п’ятниці суд відмовився долучати до матеріалів у справі свідчення експерта мережі «МТС» Андрія Іванова, який запускав роботу станцій цього мобільного оператора на Луганщині. Сторона обвинувачення стверджує, що Савченко здійснювала коригування артилерійського вогню української армії в районі населеного пункту Металіст iз 40-метрової вежі. Натомість Андрій Іванов під час засідання повідомив, що того дня телефонний зв’язок у місцевості був відсутній. За його словами, 17 червня 2014-го у північній околиці Луганська з ладу вийшли станції мобільного зв’язку. Попри це колегія суддів долучати свідчення експерта відмовилася.
Водночас Савченко не має наміру припиняти третє, з моменту її арешту влітку 2014 року, голодування. За словами адвокатів, вона втратила майже 18 кілограмів і відчуває болі в животі та напади нудоти. Надії ставлять крапельниці, аби могла витримувати судові засідання. «Тверду їжу моя підзахисна не вживає. Надії роблять ін’єкції глюкози. Також вона отримує органічну суміш, яка підтримує її сили. Ті ж самі заходи було зроблено, коли вона оголосила голодування минулого разу. Під час попереднього голодування Савченко у Москві надавалася повноцінна допомога, адже там була лікарня. Однак і тут медична допомога — більш-менш. Але ті заходи, які вжито — тимчасові. Вони не зможуть підтримувати організм вічно»,— коментує адвокат Марк Фейгін. Сама ж льотчиця каже, що зберігає силу волі, бо наступного понеділка вона має намір виступити з промовою в суді. За великим рахунком, це можна назвати початком дебатів, оскільки цього тижня судді заслухають останніх свідків захисту.
Судові засідання у справі Савченко відбуватимуться у лютому: 1-го, 3-го, 4-го, 8-го, 10-го, 15-го, 17-го, 18-го, 24-го, 25-го і 29-го.
А ТИМ ЧАСОМ...
Радник голови Служби безпеки України Юрій Тандит заявив, що Україна піде на будь-який варіант обміну полоненими, в якому з російського боку буде фігурувати льотчиця Надія Савченко: «Президент Петро Порошенко піднімає питання звільнення Савченко на найвищому рівні. Про неї говорять лідери держав. Савченко у нас у всіх списках. Ми готові на будь-які конфігурації обміну». За його словами, у випадку з Савченко та і з іншими полоненими українцями, ситуація все менше залежить від бойовиків Донбасу і все більше — від президента Росії Володимира Путіна.
До слова, за офіційною інформацією, з полону сепаратистів звільнено майже три тисячі осіб, заручниками вважаються 133 людини.