У Кишиневі в день голосування кандидатури нового глави уряду перед парламентом зібралися кілька тисяч протестувальників, як представників проєвропейського шляху розвитку країни, так і прибічників союзу з Росією. Після відносно мирного початку акції протестувальники увечері увірвалися до будівлі парламенту, вимагаючи в депутатів скасувати призначення нового прем’єр-міністра країни...
«Не парламентарії, а бандити»
Демонстранти прорвали поліцейський кордон, увірвалися до одного з під’їздів парламенту після того, як законодавці проголосували за склад нового уряду. Загони спецпризначенців зупинили протестувальників, застосувавши грубу силу та сльозогінний газ. До того часу деяких поліцейських встигли роззброїти і побити. За даними місцевої преси, в результаті бійки черепно-мозкові травми отримали троє мітингувальників та семеро силовиків. Серед поранених — і двоє молдовських політиків, зокрема, голова Ліберальної партії і колишній спікер парламенту та тимчасовий президент Міхай Гімпу, якому розбили голову.
Обурення демонстрантів викликало призначення главою уряду представника правлячої Демократичної партії Павла Філіпа. Його кандидатуру та весь кабмін затвердили рекордними темпами, без обговорення програми та з порушенням процедур. За нього проголосували 57 депутатів із загалом 101. Павла Філіпа вважають близьким до бізнесмена Володимира Плахотнюка, якого опозиціонери називають «корумпованим олігархом». 49-річний Філіп раніше був міністром інформаційних технологій і зв’язку в кількох урядах Молдови, що діяли після 2011 року.
Як проєвропейські, так і проросійські політичні сили вважають, що формування уряду, який має відповідати за їхні життя, отак крадькома, похапцем, iз порушенням усіх процедур є насмішкою над народом та тими, хто зібрався перед парламентом. Людей просто принизили. «Ми не задоволені ні депутатами, ні новоствореним урядом. Вони діють не як парламентарії, а як бандити!» — ось головний лейтмотив протестувальників. Попередній проєвропейський уряд на чолі з Валеріу Стрільцем був відправлений у відставку в жовтні 2015 року на тлі скандалу в банківській сфері з розкраданням одного мільярда євро. З кінця жовтня в Молдові працює тимчасовий уряд.
Таємна присяга
Дві попередні спроби призначити нового прем’єр-міністра провалилися. Перша з них відбулася 4 січня. Але тоді парламент Молдови не затвердив нового уряду країни, який мав очолити Йон Стурза, через те, що на засідання з’явилися тільки 47 депутатів зі 101 і для початку сесійного засідання не було кворуму. Відтак президент країни Ніколає Тімофті мав призначити нову кандидатуру на посаду прем’єр-міністра для формування уряду. Він мав право повторно висунути ту саму особу, але натомість у четвер, 14 січня, підписав указ про висунення генерального секретаря своєї адміністрації Іона Педурару на пост прем’єр-міністра країни. Цю кандидатуру зустріли в багнети. За Конституцією, прем’єр мав бути обраним у такі часові рамки, щоб не пізніше 29 січня парламент проголосував за довіру його урядові. У цей день збігає тримісячний термін для формування уряду, і, якщо його не буде створено, президент зобов’язаний розпустити парламент і призначити позачергові вибори.
Для уникнення дострокових виборів президент 15 січня скасував своє подання на Іона Педурару і того ж дня висунув компромісну кандидатуру Павла Філіпа.
Події в Молдові дуже нагадують українські, хіба що молдовани йдуть трохи попереду. Тому те, що відбувається в Молдові, є проекцією найближчого майбутнього України. Молдовани після бурхливих протестів обрали нову проєвропейську владу, але швидко розчарувалися в ній, бо за нової «європейської» влади знову пишним цвітом розквітли корупція, розкрадання державних коштів та закордонних кредитів. Обравши новим главою уряду Філіпа, який є лише маріонеткою олігарха, депутати зберегли за собою депутатські мандати, але не вирішили головну проблему, загнали країну у чергову кризу та подальший період політичної нестабільності. Відразу після голосування за Філіпа подав у відставку радник президента Молдови Влад Цуркан. Новий уряд склав присягу на закритій і не анонсованій церемонії у ніч iз середи на четвер, про що пізніше повідомила прес-служба президента країни. Як повідомляють місцеві ЗМІ, президент країни Ніколай Тімофті був на присязі.