Жодного прогресу не демонструють перемовини політичної підгрупи Тристоронньої контактної групи у Мінську. За словами представника української сторони Романа Безсмертного, сторона бойовиків укотре відкинула можливість участі українських партій у виборах на окупованій частині Донбасу, як і пропозиції щодо участі ЦВК у виборчому процесі. Навпаки, бойовики затято наполягають на створенні тимчасових Донецької і Луганської виборчих комісій і виступають категорично проти залучення українських судів для вирішення виборчих спорів.
Крім того, сторони не змогли домовитися щодо переліку населених пунктів, де мають відбутися вибори, а також щодо того, хто саме має забезпечувати безпеку місцевих виборів. Наступне засідання ТКГ у Мінську відбудеться 27 січня.
«Суть нашої позиції полягає в тому, що на етапі припинення вогню ми вийдемо на залучення контингенту ООН чи іншої міжнародної організації. Але вони наполягають, що тільки «народна міліція» має це контролювати. Категорично заперечують проти участі ЗСУ чи Нацгвардії в процесі забезпечення безпеки виборчого процесу», — каже пан Безсмертний. І додає, що відсутність компромісу в Мінську пояснюється загостренням ситуації на лінії розмежування.
У свою чергу, директор Департаменту політики і комунікацій МЗС України Олексій Макєєв наголосив, що «американська, німецька і французька сторони наполягають, що Росія як сторона домовленостей має їх виконувати», при цьому починаючи з першого пункту.
«Усі ми читаємо книжку з початку, читаємо угоди з першого пункту — припинення вогню, відведення зброї, контроль СММ ОБСЄ, допуск до всієї території, обмін всіх заручників. Коли Росія каже виконувати пункт 11, ми кажемо, давайте виконаємо пункти 1,2,3,4 і 5, — каже пан Макєєв. — Щоб провести вибори, треба зробити, щоб танки не заїжджали на виборчі дільниці й щоб туди не забігали російські солдати!».
Те, що бойовики всіляко затягують виконання Мінських домовленостей і не дотримуються режиму тиші, обурює і представника України в ТКГ Леоніда Кучму. «Без припинення вогню і дотримання режиму тиші, без повноцінного відведення важких озброєнь і підтвердження цього відведення СММ ОБСЄ, без відновлення нашого контролю над українсько-російським кордоном неможливо говорити ні про вибори, ні про зміни в Конституції України, не кажучи вже про вирішення гуманітарних, економічних проблем і питань розмінування», — підкреслює екс-Президент України.
«Очевидно, що без повного і всеохопного виконання безпекових пунктів Мінських угод ми не можемо переходити до політичних пунктів, — додає учасник перемовин, нардеп Ірина Геращенко. — І щоб ініціювати постановку остаточного голосування змін до Конституції, конче необхідно, аби Росія та бойовики продемонстрували реальний прогрес у виконанні Мінських угод. І тиснути потрібно на країну-порушника й окупанта: РФ. Адже Україна виконує всі пункти Мінських угод».
Єдине, про що наразі домовилися у Мінську: розмінування територій на Донбасі має завершитися до 21 березня. За словами спецпредставника ОБСЄ Мартіна Сайдіка, наразі розміновано лише дві з дванадцяти ділянок.
ДО РЕЧІ
Міністр оборони Степан Полторак заявив, що українська армія готова до зміни тактики незаконних збройних формувань у зоні АТО на Донбасі. Керманич Міноборони запевняє, що якщо бойовики підуть у наступ, Збройним силам є чим їм відповісти. Але не йдеться про наступ Української армії, а лише про готовність дати відсіч ворогу.
«Ми вимагаємо чіткого виконання Мінських угод, самі їх виконуємо. Те, що стосується дій терористичних угруповань, ви знаєте, — їх дуже складно передбачити. Але ми до зміни їхньої тактики готові й не будемо чекати, коли вони підуть у наступ, — заявив міністр Полторак. — Якщо вони поводитимуться агресивно, перейдуть у наступ, нам є чим їм відповісти».