У Сербії цього року відбудуться дочасні парламентські вибори. Про це оголосив прем’єр-міністр Александар Вучич. Голова уряду вважає, що на тлі критики опозиції виборці повинні підтвердити підтримку його євроінтеграційної політики. Вучич — колишній крайній правий, а нині — прихильник реформ і євроінтеграції. Він прийшов до влади у 2014-му після того, як його Прогресивна партія здобула переконливу перемогу на виборах.
Для оголошення дострокових виборів у правлячої коаліції ніби й не було підстав. Більше ніж рік вона має солідну чисельну перевагу в парламенті, опозиція не становить реальної загрози, а опитування громадської думки свідчать про високий рейтинг владної Прогресивної партії. Але Вучич усе ж вирішив провести дострокові парламентські вибори спільно з плановими місцевими виборами цього року, які мають відбутися у часовий проміжок між 22 квітня і 22 травня. Белградські ЗМІ передбачають, що тепер уже об’єднані місцеві й парламентські вибори будуть призначені на 24 квітня.
Наведені офіційні причини дострокових парламентських виборів виглядають нелогічними. Якщо правляча коаліція має у парламенті настільки міцні позиції, що може проголосити день ніччю чи навпаки то, здавалося б, уряд може бути спокійним. Та й на вулицях не спостерігаються масові народні протести. В країні тиша і спокій. Але парадокс у в тому, що глава уряду за повного володарювання у парламенті і «благодєнствія» в народі проводить дострокові вибори, немає. Він має дві мети. По-перше, за такої високої підтримки суспільства ще більше зміцнити свої позиції у парламенті та в регіонах країни, ніж після виборів 2014 року. По-друге, принагідно очистити лави депутатів від осіб, які встигли засвітитися у корупційних скандалах. А Сербія розпочала формальний процес вступу до ЄС, і боротьба з корупцією є однією з головних вимог Брюсселя.
На відміну від України, де депутати Верховної Ради досягли заповітного мандатного раю і тепер навіть за смертні гріхи їх звідти навіть ладаном не викуриш, у європейських країнах (навіть зі слабко розвиненими демократіями, як у Сербії) інструмент дострокових парламентських виборів є дієвим засобом очищення правлячих еліт та поліпшення загального стану справ у країні. Наші політичні верховоди до такого розуміння ще не дійшли.
А ТИМ ЧАСОМ...
Приблизно такі ж настрої утриматися будь-яким чином у парламенті тепер демонструє македонська опозиція, тому й протестує проти призначених також на 24 квітня дострокових парламентських виборів. Прем’єр-міністр Македонії Нікола Груєвскі ще 14 січня подав спікеру парламенту подання про відставку. Причина — політично-економічна криза в країні, яка частково була спричинена кризою біженців, котрі через Македонію прямують на штурм Берліна. Позавчора парламент прийняв відставку уряду і призначив тимчасовий технічний уряд на чолі з Емілом Дімітрієвим. Опозиція залишила залу й участь у голосуванні не брала. У лютому відбудеться розпуск парламенту. Президент погодився з таким вирішенням політичної кризи.