Офшорні зони — рай для багатіїв
2015 року статки 1% найбагатших людей планети зрівнялися зі статками 99% решти людства, заявляє Oxfam. І такий поділ стався роком раніше, ніж передбачали аналітики. За підрахунками Oxfam, сумарно 62 найзаможніші багатії планети володіють такою ж кількістю статків, як і 3,6 мільярда найбідніших людей, тобто половина населення планети. А це 1,76 трильйона доларів. Багатство світових багатіїв зросло від 2010 року на 44%. Для порівняння, у 2010 році більше багатіїв, ніж нині, мали в сукупності такі ж статки, як бідніша половина людства: їх було 388.
Розрив між бідними і багатими постійно збільшується, стверджує об’єднання Oxfam. Щоб потрапити до 10% найбагатших людей світу, треба мати готівку та активи на суму від 69 тисяч доларів. 1% найзаможніших має від 760 тисяч «баксів». Це означає, що в цей один відсоток входять, наприклад, власники середніх будинків у Лондоні, які не виплачують іпотеку. Водночас до 10% найбагатших можуть потрапити і кияни, які мають квартиру площею від 70 кв. м. Звіт Oxfam містить кілька застережень. Наприклад, щодо деяких країн немає точної статистики, і рівень заможності в них доводиться оцінювати приблизно.
Одна з причин нерівності — поширення офшорних зон, завдяки яким надбагаті тікають від податків. У період від 2000-го до 2014 року кількість інвестицій в офшорах збільшилася в чотири рази. Дев’ять з десяти найбільших світових концернів представлені хоча б в одному з «податкових раїв». Як наслідок, країни Африки втрачають стільки грошей, що їх вистачило б на повне вирішення проблеми дитячого голоду на цьому континенті.
Щоб вирішити проблему розриву між надбагатими і бідними, необхідно реформувати економічну і фінансову системи, закривши офшори і змусивши глобальні концерни платити податки там, де вони отримують свій прибуток, ідеться в доповіді Oxfam, яку цитує «Німецька хвиля».
Всесвітній економічний форум у Давосі пройде 20-23 січня. Організація закликає світових лідерів, які зустрінуться цього тижня в Давосі, вжити заходів для подолання нерівності. Організація вказує, що 90 відсотків фірм, які фігурують як «стратегічні партнери» форуму в Давосі, зареєстровані у, щонайменше, одному «податковому раю».
Багаті теж втрачають
Водночас інформагенція «Блумберг» заявила про скорочення статків 400 найбагатших жителів планети за перші два тижні року загалом на суму 305 мільярдів доларів. Причиною цього стало падіння на світовому ринку акцій. Найбільше втратив четвертий у списку багатіїв, засновник Amazon.com Джефф Безос. Через здешевлення акцій його компанії на 3,85 відсотка, він втратив 8,9 мільярда доларів. Найбагатша людина планети Білл Гейтс втратив 6,8 мільярда. Наразі вартість активів 400 найбагатших людей планети оцінюють в 3,6 трильйона доларів. Найвищий показник в історії зафіксували в 2015 році — він становив 4,3 трильйона. В документі наголошується, що майже половина найзаможніших живе у США, 17 — у Європі, а решта у Китаї, Бразилії, Мексиці та Японії.
Водночас Організація Об’єднаних Націй опублікувала до відкриття Давоса доповідь, в якій наголосила, що світ повинен виділити 15 мільярдів доларів на рік, щоб допомогти жертвам конфліктів і стихійних лих.