Майже по всьому світу католицьке Різдво цьогоріч відзначали за винятково теплої погоди. Зі снігом святкували лише в одній столиці світу — ісландському Рейк’явіку. Решта столиць, разом із зазвичай холодними Гельсінкі, Москвою, Стокгольмом чи Осло, відзначали «біле Різдво» без снігу. В деяких країнах серед зими заквітли вишні та сакури, а в Польщі народ... пішов до лісу по гриби. З-під землі випнулися опеньки, маслюки та дощовики. А подекуди погода завдала серйозних проблем, які спричинили навіть загибель людей...
Торнадо від «Малюка»
Так, щонайменше 43 особи загинули в США на Різдвяні свята через торнадо, ураганний вітер та повені. Торнадо були посилені через надзвичайно тепле для цього часу повітря. Потужний буревій в американському штаті Техас зруйнував велику кількість домівок. У місті Даллас, де швидкість вітру сягала 322 кілометри за годину, загинуло щонайменше 11 осіб, а в місті Ґарланд повідомляють про вісім жертв. В Іллінойсі та Міссурі через повені загинули щонайменше 11 людей. В Міссісіпі, Алабамі, Теннессі та Арканзасі зареєстровано загибель 19 осіб, повідомляє агенція «Рейтер». Упродовж Різдвяних свят стихія панувала на півдні, південному заході і середньому заході США.
У штатах Міссурі та Нью-Мексико було оголошено надзвичайний стан. Тим часом у частинах штатів Нью-Мексико, Техас, Оклахома і Канзас сталися снігові заметілі, які паралізували місцеві шляхи. Влада ще не готова дати точну оцінку завданим збиткам. Лише в місті Ґарланд на схід від Далласа у Техасі на площі в п’ять квадратних кілометрів знищено приблизно 600 будинків, включно з житловими, у штаті Міссісіпі — понад 240 будинків. Торнадо на півдні США є частим явищем, але навесні, а не цієї пори року. Метеорологи прогнозували погодні аномалії і на вчорашній день. При цьому вони наголошують, що такі вибрики погоди є наслідком найсильнішого з 1950 року явища Ель-Ніньйо, тобто теплої течії у Тихому океані, яка доходить аж до узбережжя Південної Америки.
«Малюк» чи «Дитинча» (так перекладається з іспанської Ель-Ніньйо) показав себе на Різдво і в Латинській Америці, яка буквально тоне в дощах, повенях та селевих потоках. Дощі, які не вщухають, забрали (станом на вчорашній день) життя 10 осіб: по чотири в Бразилії та Парагваї і два в Аргентині. Смертельну загрозу становлять передусім ріки, які виходять з берегів. Також дуже небезпечні сходження селевих потоків. Зі своїх будинків у Парагваї, Аргентині та Уругваї евакуйовано понад 160 тисяч осіб. Для Парагваю, де будинки змушені залишити приблизно 130 тисяч осіб, це найбільша евакуація в історії країни, зазначає Бі-Бі-Сі. Під загрозою опинилася столиця Парагваю — півмільйонне місто Асунсьйон, де бракує лише 30 сантиметрів, щоб ріка Парагвай прорвала протиповеневі вали.
Англію залило, а Венецію сушить
Повінь, яка вразила широкі терени англійського графства Західний Йоркшир, уже називають «біблійною». Повідомляють, що це найгірша повінь за останні 70 років. Близько сотні британських вояків допомагають бригадам рятувальників у районах, найбільше вражених стихією. Останніми днями на терени Північної Англії випала місячна норма опадів, а повінь накрила Манчестер, Лідс та Рочдейл. Загалом велика вода зачепила території трьох графств: Ланкашир, Західний та Північний Йоркшир. Прем’єр-міністр Девід Камерон назвав ситуацію «надзвичайно серйозною» і пообіцяв, що військові братимуть активну участь у допомозі місцевим мешканцям. Чимало будівель у графстві Ланкашир і в Манчестері досі перебувають без електрики.
А у Венеції, якій кожної зими докучають затоплення, тепер справджується прислів’я «де густо, а де пусто». Цього року місто на воді потерпає від... засухи. Рівень води в каналах Венеції на кілька десятків сантиметрів нижчий, ніж зазвичай навіть влітку. Деякими каналами вже не можуть плавати славетні місцеві човни — гондоли, оскільки в них більше болота, ніж води. І це є неабиякою проблемою, бо гондоли також виконують роль таксі чи швидкої допомоги. Засуха на півночі Італії спричинила проблеми з водопостачанням. «Пересохли» крани і в будинках Венеції.