Порожні прилавки, незадоволені продавці й поодинокі відвідувачі — про сумнівну репутацію розкручених «центрів» днями розповіли журналісти «Секретних матеріалів». Вони дізналися, що, окрім легального ринку на кордоні з «ДНР», де, за правилами, не дають більше 50 кг товару в одні руки, існує сірий ринок, на якому йде активна торгівля великими гуртовими партіями дешевих українських товарів. Схемою нібито «опікуються» близькі до «губернатора» люди та представники фіскальної служби. Ціна питання — кількасот гривень.
Нагадаємо, що перший гуманітарно-логістичний центр на Донбасі для мешканців непідконтрольних територій відкрили 28 серпня на нейтральній території біля КПВВ «Зайцеве», а другий — 9 жовтня поруч iз КПВВ «Новотроїцьке». Проект мав забезпечити мешканців окупованих територій продовольством, не змушуючи перетинати контрольний пункт в’їзду-виїзду. По-суті — дати можливість купувати продукти, медикаменти за українськими цінами, знімати гроші в банкоматах і отримувати пенсії, не створюючи кількагодинних заторів.
Як показав час, із поставленими завданнями центри не впоралися. Їхню роботу критикувало в листопаді і німецьке видання Deutsche Welle. Але тоді журналісти зосередилися на проблемах, пов’язаних із чергами на блокпостах, дорогим проїздом та відсутністю широкого вибору товарів. Куратор проекту — голова Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський, коментуючи ситуацію, зізнавався: центр функціонує не на повну силу, є проблеми і з товарами, і з безпекою, яку ніхто не може гарантувати ні покупцям, ні продавцям.
На теперішні закиди про корупцію Жебрівський відповідає категорично, називає такі звинувачення не інакше як інформаційною атакою: «Набридло чути голослівні звинувачення. Давайте конкретні факти: хто, куди і що вивозив. Уже кілька місяців громадська організація «Фундація 101» здійснює прифронтову інспекцію на КПВВ області. Сьогодні запрошую їхню команду та інші моніторингові групи до контролю за роботою логістичних центрів. Але порожніх звинувачень не сприймаю. Всі докази миттєво будуть передані до відповідних органів. Служба безпеки України попереджена про особисту відповідальність за дотримання законності на території центрів», — написав голова ВЦА у своєму Facebook.
ДО РЕЧІ
СБУ затримала в АТО контрабандні ковбаси і сири на 300 тисяч гривень. Поблизу селища Нижнє Попаснянського району Луганської області правоохоронці зупинили мікроавтобус із трьома тоннами м’ясних виробів на 150 тисяч грн., які намагалися ввезти на непідконтрольні території.
А в районі села Солодке на Донеччині мікроавтобус збирався доставити до «ДНР» понад дві тонни ковбас та сирів на 130 тисяч грн. Як передає прес-служба СБУ, наразі правоохоронці перевіряють походження товарів та встановлюють організаторів відправлення вантажів.