Проліт космічного зонду біля Плутона, новий метод маніпулювання генами та кліматична угода, яку нещодавно було ухвалено у Парижі — такі головні досягнення року, що минає, за версією престижного наукового тижневика «Природа» (Nature).
Зонд New Horizons («Нові горизонти») пролетів біля Плутона у липні. Він зробив сенсаційні фотографії поверхні цієї планети, на яких видно льодові гори, замерзлі вулкани, кратери та потоки чогось схожого на рідину з них. Космічний корабель надалі продовжує надсилати нові фото планети, хоча вже минув її i тепер рухається в напрямку так званого поясу Койпера, області Сонячної системи між Нептуном і Сонцем, повідомила представниця часопису «Природа» Хелен Пірсон.
Іншою важливою, хоча й контраверсійною цьогорічною науковою подією було створення трансгенного зародку людини методом CRISPR. Ця технологія генерування генів може значно допомогти при лікуванні раку, спадкових хвороб або вирощуванні тваринних органів, які потім можна пересаджувати людям.
Часопис також дуже високо оцінив підписання кліматичної угоди в Парижі, яке допоможе людству зменшити викиди шкідливих речовин, передусім парникових газів, в атмосферу планети. Крім того, тижневик зарахував до визначних досягнень року розробку 100-відсотково ефективної вакцини проти вірусу Ебола. Її повна дієвість та безпечність доведена під час клінічних випробувань у Гвінеї.
Інший провідний науковий часопис планети «Наука» (Science) головним цьогорічним відкриттям визначив уже згаданий суперечливий, з моральної токи зору, метод маніпулювання генами CRISPR. Редакція тижневика вважає цю технологію надзвичайно цінною для медицини, але водночас нагадує, що вона приносить із собою серйозні сумніви з етичної точки зору. Метод CRISPR винайдено кілька років тому, але цьогоріч його вперше застосували на практиці. Дослідники модифікували, зокрема, ДНК комарів таким чином, щоб вони не могли розносити малярію. Спочатку це було зроблено в лабораторії, а потім перевірено на тестовій популяції комарів і у відкритій природі. А китайські науковці пішли навіть далі та змодифікували таким чином людські зародки, що викликало хвилю обурення в академічному середовищі. Частина науковців упевнена, що метод є ще не цілком досконалим, тому його не можна випробовувати на людях.