Другий тиждень поспіль докази невинності української льотчиці у Донецькому міському суді Росії представляють її адвокати. Серед допитаних свідків — генерал-полковник Володимир Рубан, який намагався домогтися повернення Савченко з полону, а також її молодша сестра Віра. Напередодні суд відмовився долучати до справи матеріали захисту, які спростовують версію слідства про те, що Савченко нібито корегувала вогонь з вишки мобільного зв’язку. Адвокат Марк Фейгін зазначив, що з бінокля на відстані 3 км (саме так, за версією слідства, корегувала вогонь Надія Савченко. — Авт.) неможливо розгледіти «ні форми, ні людей». Але суд вирішив інакше.
Крім того, захист льотчиці звернувся до суду зi ще одним клопотанням — долучити висновок спеціаліста з відео сепаратиста Єгора Руського з кадрами взяття льотчиці у полон. Суд відклав ухвалення рішення щодо цього клопотання на сьогодні.
Крім уже наявних матеріалів у справі полоненої українки, її захист намагається долучити документи, які були отримані в Україні в рамках слідства у справі про незаконне викрадення Савченко. Матеріали у Донецький міський суд, генпрокуратуру Росії та міністерство юстиції ще 30 листопада відправила Генеральна прокуратура України, утім поки документи до справи так і не долучили. За словами захисників, в українських матеріалах є відомості, які доводять невинуватість кремлівської бранки, саме тому документи досі не дійшли до свого адресата.
Чим ближче до вироку суду, тим більше розмов точиться навколо теми повернення льотчиці в Україну. Адвокат Марк Фейгін каже, що Савченко могла б попросити у президента Росії про помилування, проте вона категорично відмовляється це робити. Натомість льотчиця готова визнати себе винною в інкримінованих їй Росією злочинах, якщо це допоможе їй повернутися в Україну. Найбільші сподівання адвокати покладають на обмін Савченко на заарештованих російських ГРУшників. «Я думаю, їх обміняють. Сам по собі такий механізм обміну можливий та й процесуальні можливості для цього теж є. Європейська конвенція про видачу дозволяє після винесення вироку відправити Савченко відбувати покарання в Україну, а Єрофєєва і Александрова (якщо вони будуть засуджені судом в Україні) — за запитом Москви у Росію. Це можливий механізм обміну. Ніяких перешкод для цього немає», — коментує адвокат Фейгін. Він визнає, що українська сторона повинна визнати Савченко винною, однак припускає, що після винесення їй вироку Донецьким судом і можливого обміну вона не обов’язково відбуватиме тюремне ув’язнення в Україні. Правозахисник підкреслює, що після можливого обміну російська сторона також не збирається засуджувати до тюремного ув’язнення своїх військових згідно з вироком, який винесе їм Голосіївський районний суд у Києві.
До слова, Донецький міський суд планує у січні 2016-го продовжити розгляд справи української льотчиці. Графік засідань на січень наступного року (по числах) такий: 13-го, 14-го, 18-го, 20-го, 21-го, 25-го, 27-го та 28-го.
А ТИМ ЧАСОМ...
Лідер групи «Акваріум» Борис Гребенщиков підписав листа на підтримку засуджених у Росії українців, які проходять у справі так званої «Кримської терористичної групи». Російський музикант узяв участь у Марафоні листів правозахисної організації Amnesty International, у рамках якого він підписав петиції до влади Росії, США, Сирії, Сальвадору і Узбекистану з приводу звільнення ув’язнених, чиї процеси проходили з серйозними порушеннями. «Борис Борисович поставив підпис під листом до генерального прокурора РФ із закликом вжити термінових заходів та скасувати вироки Олегу Сенцову, Олександру Кольченку й Геннадію Афанасьєву, винесені за невідповідними звинуваченнями в тероризмі, він закликав пред’явити їм належні звинувачення або звільнити їх»,— повідомляє директор російського представництва Amnesty International Сергій Нікітін.