Перша сесія новообраної Тернопільської обласної ради прийняла звернення до керівництва держави щодо змін у податковому законодавстві на 2016 рік. Воно адресоване Президенту, Голові Верховної Ради та Прем’єр-міністру України, увагу яких тернопільські депутати привертають до і без того дуже складної ситуації в аграрно-промисловій галузі регіону, яка при введенні податкових змін, запропонованих Міністерством фінансів України, може опинитися на межі краху. До речі, до складу цієї облради увійшло чимало багаторічних керівників аграрних підприємств, які добре обізнані з нинішніми сільськогосподарськими реаліями не з чужих слів.
За підсумками 11 місяців цього року обсяг виробництва у сільськогосподарських підприємствах Тернопільщини зменшився більше ніж на 12 відсотків, а виробничі витрати зросли на 60-70. Якщо взяти окремо тваринництво, то станом на 1 листопада поголiв’я великої рогатої худоби зменшилося на 20 тисяч голів ( або на 10,7 відсотка порівняно з аналогічним періодом минулого року), поголів’я птиці всіх видів — на 51,6 тисячі голів, виробництво молока — на майже 5 відсотків. Невтішні показники і в рослинництві, де по врожайності вдарила посуха, а зниження світових цін на зерно вже впродовж кількох років поспіль аж ніяк не сприяло конкурентоздатності на зовнішньому ринку. Спад в АПК області (а для Тернопільщини це основна галузь економічної діяльності) потребує збереження спеціального режиму оподаткування, наголошують депутати у своєму зверненні, тим часом проект Закону «Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні» фактично відміняє всі пільги для сільгоспвиробників. Це, зокрема, і скасування спецрежиму ПДВ для всіх суб’єктів господарювання АПК, і можливість застосування спрощеної системи оподаткування (група «С») лише для підприємств, у яких річний обсяг доходу за попередній рік не перевищує 2 мільйонів гривень, і скасування пільг iз неоподатковування сільськогосподарських будівель та споруд.
«Натомість у проекті державного бюджету України на 2016 рік, йдеться далі у зверненні, відсутні будь-які елементи державної підтримки АПК. При цьому слід врахувати, що фіксований сільськогосподарський податок (зараз — єдиний податок четвертої групи) уже збільшено у 21 разiв. Обмежений доступ і до кредитних ресурсів, а банківська відсоткова ставка перевищує 30 відсотків річних. Різко збільшився диспаритет цін на матеріально-технічні ресурси та сільськогосподарську продукцію».
Враховуючи це все, депутати Тернопільської облради вважають, що спеціальний режим оподаткування ПДВ для сільськогосподарських товаровиробників, який діє з 1998 року, є «найефективнішим, до того ж абсолютно некорупційним механізмом реальної підтримки сільського господарства». А «пряма підтримка сільського господарства в Україні, на якій наполягає уряд, часто зводиться до використання корупційних схем, які повною мірою ще не вдалося подолати». Відтак скасування спецрежиму оподаткування ПДВ для сільськогосподарських товаровиробників з 1 січня 2016 року, на їхню думку, є неприйнятним та згубним для сільськогосподарської галузі, передусім з точки зору забезпечення продовольчої безпеки України. За оцінками експертів, втрати аграріїв держави при цьому складуть майже 30 мільярдів гривень (по Тернопільській області — понад 500 мільйонів). Падіння експортної виручки можна очікувати на рівні мільярда, а зростання кількості безробітних — до 100 тисячі осіб.
Також тернопільські депутати звертають увагу керівництва держави на те, що збереження існуючої системи оподаткування аграрного сектору до 1 січня 2018 року передбачено коаліційною угодою та Програмою дій уряду, а пільги для агропромислової галузі також прописані в Угоді про Асоціацію України з Євросоюзом, відповідно до норм СОТ. «Зазначений законопроект не може бути прийнятий у запропонованій редакції, адже він несе загрозу руйнації агропромислового комплексу України загалом та області зокрема. І може спричинити масові акції протесту з боку сільгоспвиробників», — попереджають вони.