«Ні» геноциду української науки», «Ні» дебілізації нації», «Яценюк, поділись мільярдом з наукою» — із такими плакатами кілька днів науковці та небайдужі люди пікетували урядові будівлі на акції «Руки геть — від науки!», висловлюючи своє обурення щодо скорочення фінансування науки в проекті бюджету на 2016 рік.
У нещодавно оприлюдненому Міністерством фінансів проекті закону «Про Державний бюджет України на 2016 рік» iдеться про реорганізацію національних галузевих академій наук, приєднання їх до Національної академії наук України, а також про зміну механізмів фінансування наукових установ. Окрім запланованого скорочення фінансування Національної та галузевих академій наук, Міністерство фінансів пропонує кроки, які виходять за рамки його компетенції і ставлять під загрозу майбутнє української науки, вважають українські вчені.
Мітингувальники вимагають від влади реформувати науку згідно з новим законом про наукову діяльність, прийнятим 26 листопада. Найперше — не проводити жодних реорганізацій Національної та галузевих академій наук до проведення належного аудиту. А ще — забезпечити самоврядність Національної академії наук відповідно до законодавства та статуту, а також недоторканність її інфраструктури та земельних ресурсів. Надважлива вимога — забезпечити в Держбюджеті-2016 повноцінне фінансування академічної науки не нижче мінімальних потреб на рівні 2,7 млрд. грн.
«Не буде фінансування Національної академії наук — будуть вимушені роз’їхатися молоді вчені, — прокоментувала молодший науковий співробітник Інституту теоретичної фізики НАН України, старший викладач Києво-Могилянської академії Юлiя Безвершенко. — Якщо зменшать фінансування науки, кількість тих, хто емігрує «з кінцями», стрімко зросте».
Активісти вирішили підписати петицію, аби привернути увагу Президента України до цієї проблеми. У ній, зокрема, зазначають: «Реформа наукової сфери України конче необхідна! Але її здійснення потребує розробки відповідної стратегії та проведення фахового аудиту із залученням, зокрема, експертів ЄС. Саме такий механізм реформування і закладено в новому Законі «Про наукову та науково-технічну діяльність», прийнятому Верховною Радою 26.11.2015».
«Це НЕ студенти і викладачі вишів. Це науковці та їх прибічники. Вони вийшли за науку. Урядовцям явно на це наплювати. Отже, урядовці, дивіться. Шлях до відставки може розпочатися звідки завгодно. Навіть iз такої «дрібниці», як наука. Бо наука не дрібниця, — наголосив співробітник НАН України Олексій Болдирев. — Наука — це сила, яка завжди дивиться в майбутнє. А науковці — люди майбутнього. Майбутнього, яке може бути без вас, шановні міністри».