Президент Росії Володимир Путін використав своє перебування на кліматичному саміті в Парижі не стільки для піклування про екологію планети, як для загострення і так напружених відносин iз Туреччиною після того, як турецькі винищувачі збили російський бомбардувальник. Путін заявив журналістам, що Туреччина збила минулого тижня російський літак з метою захистити свою торгівлю нафтою із «Ісламською державою» («ІД»). Він додав, що Росія має у своєму розпорядженні додаткові дані, які підтверджують, що нафта з родовищ, які контролюються терористами «ІД», контрабандними шляхами потрапляє до Туреччини. І доходи від цього є одним з головних джерел фінансування «Ісламської держави».
На цьому володар Кремля не зупинився, а повідомив про стурбованість Москви тим, що Туреччина не реагує на її зауваження стосовно того, що безвізовий режим між двома країнами використовують терористи, які мешкають у Туреччині. Вони проникають на російську територію, де з ними мають боротися російські спецслужби. Тож Росія пообіцяла припинити з 1 січня 2016 року безвізовий рух між країнами. Путін ще раз заявив у Парижі, що збиття турками російського бомбардувальника було «велетенською помилкою», оскільки він не порушував турецький повітряний простір, на чому наполягає Анкара. У відповідь на останнє твердження Путіна речниця Держдепартаменту США Елізабет Трюдо підтвердила, що, за даними американської розвідки, як і турецької, російський бомбардувальник таки порушив турецький повітряний простір. Але додала, що тепер найважливішим є те, щоб Москва та Анкара намагалися уникнути ескалації напруги. Москва до поради не дослухалася. Представник Повітряно-космічних сил РФ полковник Ігор Клімов повідомив, що російські літаки Су-34, які бомбардують Сирію, будуть доозброєні ракетами «повітря-повітря», які здатні збивати літаки противника на відстані до 60 кілометрів. Москва стверджує, що це винятково для самооборони.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган того ж дня відкинув звинувачення Володимира Путіна в масштабній торгівлі нафтою з «Ісламською державою». Виступаючи після кліматичного саміту в Парижі, Ердоган заявив, що вся торгівля Туреччини нафтою й газом цілком легальна, й додав, що в разі, якщо звинувачення Путіна будуть доведені, то він задля збереження честі турецької держави піде у відставку. При цьому він звернувся до російського президента з запитанням: а чи піде Путін у відставку, якщо його звинувачення не підтвердяться? Ердоган також закликав російську сторону надати документи, що мали б підтвердити звинувачення Путіна, які він назвав неприйнятними й аморальними.
Водночас, говорячи про запроваджені Росією економічні санкції щодо Туреччини, Ердоган зазначив, що Анкара діятиме «терпляче, без емоцій». Не дочекавшись вибачень за збитий турецькими військовими російський літак, Кремль перейшов до дій. Минулої суботи президент Володимир Путін підписав указ, який вводить економічні санкції проти Туреччини. Так, указом заборонено всі чартерні рейси до Туреччини, а туристичні фірми мусять відмовитися від путівок до цієї країни. Аналітики кажуть, що такий крок вдарить по обох сторонах. Адже російські туристи минулого року становили 12 відсотків іноземних гостей Туреччини, а це 4,5 мільйона відпочивальників, які привезли в країну понад чотири мільярди доларів.
Крім того, Путін зобов’язав відповідні відомства підготували перелік турецьких товарів, імпорт яких буде заборонений чи значно обмежений. Обмеження стосуватимуться, в першу чергу, харчових продуктів та текстилю. Однак, на погляд фахівців, хоча цей конфлікт матиме серйозні наслідки для розвитку економічних відносин, до торговельної війни він не призведе. «Для самої Росії санкції — це велике випробування та удар по економіці. Економіка Росії дуже постраждає від економічного ембарго з Туреччиною, як і турецька економіка», — сказав директор Інституту стратегічного аналізу ФБК Ігор Ніколаєв.