Після замахів у Парижі 13 листопада у Європі гірко жартують, що Брюссель є не лише столицею Бельгії, Євросоюзу та НАТО, а ще й європейських терористів-ісламістів, оскільки напади у Парижі значною мірою планували й виконували громадяни Бельгії. Як наслідок, у Брюсселі в ніч проти понеділка була проведена масштабна антитерористична операція. Основні сили поліції були сконцентровані в районі центральної площі бельгійської столиці Ґран-пляс, а також у кварталі Моленбек, сліди з якого ведуть до паризьких терористів.
Одразу по завершенні операції, невдовзі після опівночі, федеральний прокурор Бельгії Ерік Ван дер Сіпт відзвітував про результати: «Загалом затримано 16 осіб. Завтра суддя винесе рішення щодо їхнього подальшого перебування під вартою. Наразі ми не знайшли вогнепальної зброї чи вибухівки. Салаха Абдеслама серед затриманих немає». Салах Абдеслам перебуває у бігах від дня терактів у Парижі, у яких він, як підозрюють, міг відіграти одну з ключових ролей. Його брат підірвав себе під час одного з нападів на паризькі кафе. За непідтвердженою інформацією, Салаха Абдеслама бачили в авто неподалік бельгійського міста Льєж, звідки він прямував у бік Німеччини. Тим часом французька поліція опублікувала фото третього терориста-камікадзе, який підірвав себе біля стадіону Стад де Франс, і просить надати інформацію про цю особу.
Окрім Брюсселя, спецоперації відбувалися й у інших містах Бельгії. Але поліція не вилучила жодної зброї чи вибухівки. Один із затриманих отримав поранення, коли автомобілем намагався протаранити поліцейських під час спроби втечі.
У вихiднi столиця Бельгії Брюссель оголосила про найвищий, четвертий, рівень терористичної загрози. Прем’єр-міністр Бельгії Шарль Мішель у телезверненні заявив, що рівень загрози нападів у Брюсселі залишатиметься на найвищому, четвертому, рівні і в понеділок. Заняття у школах та університетах скасують, не працюватимуть також супермаркети, музеї, кінотеатри і метро. Відмінено проведення всіх культурних та спортивних заходів. Рівень терористичної загрози в Брюсселі підвищили у ніч проти суботи, 21 листопада. Рішення ухвалили через інформацію про загрозу нападу, подібного до тих, що сталися в Парижі, пояснив журналістам пан Мішель. Багато громадських місць у зазвичай людній бельгійській столиці були порожні, бо жителі Брюсселя прислухалися до закликів влади уникати великих скупчень.
ЦИФРИ СМЕРТІ
Агенція «Рейтер» повідомила, що додаткові заходи безпеки, які запровадили після паризьких замахів Франція і Бельгія, вже обійшлися цим двом країнам в один мільярд євро, а натомість самі терористи витратили на підготовку та проведення замахів лише сім тисяч євро. Це — дві пересічні французькі місячні зарплати. Виконавці замахів були оснащені поясами з вибуховими матеріалами, які, за оцінкою поліції, були виконані дуже професійно, з використанням загальнодоступних матеріалів. Вибухівка була виконана з перекису ацетону (TATP). За інформацією «Рейтер», хімікат TATP можна купити в аптеках та промислових магазинах. Виготовлення одного пояса коштує 10 євро. Електроніка — це ще 150 євро. Оренда двох квартир обійшлася терористам у 680 євро, а прокат трьох автомобілів — приблизно у 600 євро. Автомати Калашнікова, якими користувалися терористи, в ЄС можна придбати за суму від 300 до 700 євро, а набої до них — 500 євро за дві тисячі штук. Ось такою була ціна 130 життів...