Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконною постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики, №583 від 3 березня 2015 року про встановлення нових роздрібних цін на газ для населення.
Нагадаємо, у березні цього року Національна комісія підвищила мінімальний тариф для населення на газ, що використовується для опалення, в 3,3 раза (на 1791 гривню за тисячу кубометрів) — до 3600 грн. за тисячу кубометрів. Така ціна мала діяти на об’єм до 200 кубометрів на місяць і тільки в опалювальний сезон. Обсяг понад 200 кубометрів на місяць, а також не спожитий в опалювальний сезон газ мав би оплачуватися за ціною 7188 грн. за 1 тисячу кубометрів. Ціна газу для приготування їжі та підігріву води, згідно з тарифом, зросла з 1182 грн. Єдина ціна для населення без лічильників — 7188 грн. за 1 тисячу кубометрів. У середньому ціна на газ для населення підвищилася на 285%, що відповідає положенням меморандуму між Кабінетом Міністрів України з головним кредитором — Міжнародним валютним фондом.
До Окружного адміністративного суду Києва з позовом до Нацкомісії про скасування підвищення тарифів на газ звернувся голова Чугуївської правозахисної групи з Харківщини Роман Лихачов. Третього листопада суд задовольнив його позов — постанову НКРЕКП від 3 березня 2015 року визнали незаконною, але при цьому суд не скасував дане рішення Нацкомісії.
Як зазначається у матеріалах справи, в указі Президента України Петра Порошенка про створення НКРЕКП відсутнє положення про правонаступництво комісії після ліквідації двох попередніх відомств, які відповідали за тарифи на енергоресурси. Як зазначає суд, Конституція України не передбачає умов і порядку правонаступництва відповідних національних комісій.
«Викладене свідчить про обґрунтованість тверджень позивачів про неможливість особою, яка не є правонаступником попереднього органу, змінювати, скасовувати акти такого органу, який перебуває у процесі ліквідації або ліквідований. Це порушує засади правових принципів, зокрема юридичної визначеності», — йдеться у постанові суду. Крім того, суд встановив, що призначений Президентом наприкінці 2014 року головою НКРЕКП Дмитро Вовк не мав права підписувати постанову про підвищення тарифу на газ для населення, оскільки він перебував у статусі виконувача обов’язків.