Група індійських бізнесменів та акторів Боллівуду вимагає у Великої Британії повернути до Індії славетний діамант «Кохінор» (у перекладі «Гора світла». — Ред.), що є в обрамленні корони британських монархів, яка тепер належить королеві Єлизаветі ІІ, повідомляє «Радіо «Свобода». Індійські активісти переконані, що діамант у 109 каратів підступно викрали та вивезли з країни. Вартість діаманта оцінюють у 100 мільйонів фунтів стерлінгів (понад 150 мільйонів доларів).
Повідомляється, що юристи Індії готують позов до Високого суду Лондона й готові пройти шлях до міжнародних судових інстанцій, щоб повернути коштовність на батьківщину. «Кохінор» — це не просто камінь у 109 каратів, це частина нашої історії та культури, і він, безсумнівно, має бути повернений», — заявив один із представників індійської кіноіндустрії Бгуміка Сінгх. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон уже заявив, що проти повернення алмаза.
Перша письмова згадка про цей один iз найбільших та найцінніших діамантів світу міститься в індійському рукописі 1306 року. До того ж з приміткою, що його можуть носити лише Бог або жінки, а чоловікам він приносить нещастя. Ця легенда зберігається в Індії дотепер. За історію свого існування, діамант був у руках різних власників — у великих моголів, персів, афганців, у руках правителя Пенджабу — провінції, що нині розділена між Пакистаном та Індією. 1850 року, коли британці в рамках Східноіндійської кампанії захопили і приєднали до Індії Пенджаб, він дістався їм. Тоді алмаз важив 186 каратів, тобто понад 37 грамів. Його вивезли до Британії і подарували королеві Вікторії, яка наказала дошліфувати його — і тепер він важить 109 каратів і належить правнучці Вікторії, королеві Єлизаветі ІІ. Тепер діамант можна оглянути в королівській скарбниці, що міститься у лондонському замку «Тауер».
Індія не раз заявляла свої претензії на цей дорогоцінний камінь, стверджуючи, що він потрапив до Лондона нелегально, як колоніальна здобич. Кожна спроба повернути його була невдалою, але цього разу справа на закликах добровільно повернути коштовність не закінчиться, а потрапить на розгляд до лондонського суду, а можливо, навіть до Міжнародного суду справедливості. Ініціатори повернення діаманта вже роздали своїм лондонським адвокатам інструкцію, яка дозволяє діяти аналогічно з британським законом про Голокост, який зобов’язує повернути все награбоване єврейське майно.