Перший випадок африканської чуми свиней зафіксовано днями на Черкащині. Від цієї болячки протягом кількох днів у підсобному господарстві виправної колонії №62 у селі Хутори поблизу Черкас загинуло п’ятеро поросят. Керівництво області оголосило про посилені заходи безпеки, які вже розпочалися і діятимуть протягом сорока днів. «Таке рішення прийняли під час проведення обласної, міської і районної протиепізоотичних комісій у зв’язку з виявленням збудника африканської чуми свиней», — наголошує заступник голови Черкаської облдержадміністрації Віталій Коваль.
Як повідомила головний державний інспектор ветеринарної медицини в Черкаській області Людмила Родняна, у підсобному господарстві виправної колонії утримується близько 270 голів, що підлягають утилізації. Ветеринари підозрюють, що вірус було занесено при згодовуванні свиням відходiв. Однак, наголошує пані Людмила, він не є небезпечним для життя і здоров’я людей, оскільки останні можуть бути лише переносниками.
Нині рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії в області визначено три карантинні зони — у самій колонії, 3-кілометрова зона захисту з накладанням певних карантинних обмежень і ще одна 20-кілометрова зона — це територія Черкаського району та частково Золотоніського і Смілянського.
Як розповідають у Черкаській ОДА, по периметру 3-кілометрової зони є чотири основні шляхи виїзду транспорту. Там встановлюють блокпости з залученням представників ДАІ, УМВС, ДСНС та спеціалістів ветеринарної медицини — з метою недопущення вивезення з цієї зони продукції тваринного походження і завезення туди продукції, що не має відповідних підтверджувальних документів, зокрема експертного висновку ветеринарів. «Пости забезпечені відповідними наметами, харчуванням, освітленням у темну пору доби. Також активізовано роботу оперативних мобільних груп, що перевірятимуть і стихійні ринки», — наголошує заступник черкаського «губернатора» Віталій Коваль. Він каже, що у Хуторах проводиться облік усіх свиней і власникам поголів’я з резервного фонду відшкодують втрачену живу вагу.
До ліквідації загрози підключилися і фахівці з Управління ДСНС України в Черкаській області, котрі організовують пункти обігріву, проводять спеціальну та санітарну обробку автомобільного транспорту, а робота відділення радіаційно-хімічної бактеріологічної розвідки аварійно-рятувального загону спеціального призначення безпосередньо пов’язана з утилізацією тварин.
Тим часом бути обережними при купівлі м’яса та м’ясопродуктів iз рук, на стихійних ринках, у пересувній торговельній мережі закликають черкащан ветеринари та працівники Головного управління державної фіскальної служби у Черкаській області, котрі у зв’язку з НП включені до щойно створених робочих груп iз перевірки дотримання законодавства при продажу м’яса свиней та м’ясопродуктів. Тим часом ціни на свинину в регіоні поповзли вниз.