Сергій Тигіпко: Я ні разу не чув, щоб Янукович розмовляв «по фені»

28.09.2004
Сергій Тигіпко: Я ні разу не чув, щоб Янукович розмовляв «по фені»

Сергій Тигіпко — голова центрального виборчого штабу Віктора Януковича, лідер партії «Трудова Україна», голова Національного банку України (на час виборчої кампанії — у відпустці). (Фото автора.)

      Запросити на чат-конференцію Сергія Тигіпка замість кандидата в президенти від влади Віктора Януковича змусили не залежні від нас обставини. Щоденний графік Прем'єр-міністра виявився таким насиченим, що, попри домовленість із його речницею Ганною Герман-Стеців, протягом двох місяців Янукович так і не зміг викроїти годину часу на наше спілкування. Розмова з керівником центрального штабу В.Я. відбулася у п'ятницю, в день, коли В.Я. потрапив до лікарні. Тому не дивно, що перші питання стосувалися саме інциденту в Івано-Франківську. Сергій Тигіпко висунув власну версію тих пікантних подій:

 

«Прем'єр отримав удар акумулятором від телекамери»

      — Хотілося б дізнатися, що там реально сталося з Віктором Януковичем? А то інтернет подає суперечливі факти — то в нього кинули яйцем, то камерою, то тупим предметом...

      — За тією інформацією, якою володію я на цей час (близько 16.00 24 вересня), Янукович отримав удар акумулятором від телекамери. Зараз він перебуває в лікарні. Загрози життю немає, ввечері він повертається до Києва.

      — Знаючи охорону Прем'єра, важко повірити, що до Януковича міг близько підступитися хтось чужий. Мер Івано-Франківська так прямо і сказав, що це схоже на розроблений командою Януковича сценарій...

      — Я не читав висловлення мера Івано-Франківська, але якщо це дійсно так, то можна не відомо до чого договоритися. Можу одразу сказати, що робити з цього політичну подію, розкручувати навколо цього виборчу кампанію ми не будемо. У Януковича є інші завдання. Він буде займатися тим, щоб ефективно працювала економіка, підвищувалися стипендії, пенсії, щоб було легше жити людям.

      — Чому в п'ятницю, після 9 години 44 хвилини, коли відбувся ексцес в Івано-Франківську, в пресі з'явилася така величезна кількість різноманітних і суперечливих офіційних версій з приводу «яйцеметання»? Чи відповідатиме хтось за офіційну дезінформацію?

      — Це не до мене запитання — це запитання до тих, хто надавав цю інформацію.

«Агітація представників владних структур нам не потрібна»

      — Чому досі не було покарано жодного чиновника, який порушує закон, проводячи агітацію за кандидата від влади? Ви заявляли, що чиновники тільки шкодять, коли змушують підлеглих збирати підписи за Януковича, зривати виборчу кампанію його конкурентів тощо. Але ж чому ви досі не виявили волi й не покарали жодного порушника? Може, у вас знову немає фактів?

      — Якщо є такі порушення, то штаби наших політичних опонентів повинні звертатися до ЦВК. Я скажу, що жодного такого серйозного зауваження чи випадку порушення у Центрвиборчкомі не зареєстровано. Ті, що були, пов'язані з бігбордами чи виступами Януковича у ЗМІ. Якщо є якісь факти, я готовий їх розглянути. Ще раз хочу сказати: будь-яка агітація представників владних структур заборонена законом, нам вона не потрібна, це тільки шкодить нам.

      — Чи відомо вам про чорнопіарівські антиющенківські ролики, що їх регулярно показують на «1+1» та «Інтері»? Чи має до цього відношення ваш штаб? Чи вважаєте ви такі методи боротьби з опонентами достойними?

      — Поки що жодного якогось чорнопіарівського ходу штаб Януковича не робив стосовно Віктора Ющенка. У своїх виступах сам Янукович гранично коректний до своїх конкурентів, ми не поширюємо по країні листівки брудного змісту, але ми не можемо сказати, що стосовно нас діють так само. Мільйони листівок брудного змісту проти Януковича сьогодні поширюють штаби конкурентів, та і у своїх виступах той же Віктор Ющенко досить жорстко оцінює Віктора Януковича. Я вважаю, що завжди треба пам'ятати, що після виборів життя не закінчується. Нам будуть необхідні добрі стосунки, щоб співпрацювати для розв'язання важливих державних завдань. І сьогодні не треба переходити кордони.

      — Останніми днями житлові будинки Києва (а може, й інших міст) обходять молоді люди з «анкетами», в яких значиться лише два запитання: «Чи голосуватимете ви за Януковича?» і «Назвіть своє ім'я та прізвище». Оскільки навіть період збору підписів, які збиралися здебільшого під примусом і страхом звільнення з роботи (панові Тигіпку про це, сподіваємося, відомо), вже минув, для чого потрібні такі технології? Чи не здається вам, що «хтось» хоче використати бюлетені людей, які не прийдуть на голосування, на користь кандидата від влади?

      — Я хотів би сказати, що фальсифікації під час виборів, на мій погляд, будуть фактично неможливі. Бо прийнято новий закон, який встановив дуже жорсткі норми під час голосування, — прозорі скриньки, невеликий розмір щілини, який не дасть можливість кинути декілька бюлетенів разом. Під час виборів буде велика кількість спостерігачів від опозиційних сил, у тому числі й від різних міжнародних організацій.

      Я вважаю, що сьогодні більше точиться про це розмов. Що стосується молодих людей, які ходять по будинках Києва, то я не знаю, що це за акція. Ми зараз проводимо акцію лише одну — «Нова взаємодія» — на предмет з'ясування болючих питань, які потрібно вирішити у тому чи іншому районі. Врешті-решт, хочемо вийти на соціальний договір між громадянами району і кандидатом у президенти Януковичем, який візьме на себе зобов'язання вирішити ці питання.

      — Чим ви можете пояснити зростання рейтингу Віктора Януковича?

      — У першу чергу, результатами роботи уряду. Зростає середня заробітна платня в Україні — за один рік із 462 гривень (у 2003-му) до 607 (у 2004-му). Це відчули й освітяни, і працівники охорони здоров'я, і культури. З вересня більш ніж удвічі зросла стипендія студентів у навчальних закладах ІІІ та ІV рівня акредитації — із 46 гривень до 108; в учнів професійно-технічних училищ — із 34 гривень до 72,5 гривні; у студентів навчальних закладів І та ІІ рівня акредитації — з 37 до 90 гривень. На все це не реагувати люди не можуть.

      — У мене мама — медсестра, має стаж 20 років. Я щось не помітив 600 гривень у неї — вона заробляє стільки, скільки зараз буде отримувати пенсіонер, який усе життя нічого не робив. Хотілося б почути коментарі.

      — Що стосується підняття пенсій для пенсіонерів, то я вважаю, що найперше потрібно справді допомагати їм, оскільки вони не можуть самі додатково заробити гроші. Але це не означає, що треба забути про лікарів, учителів, військовослужбовців — тих, хто отримує гроші з держбюджету. Слід реформувати систему охорони здоров'я шляхом переходу до страхової медицини, дозволити лікувальним закладам платні послуги за умов збереження необхідного обсягу безплатних послуг для всіх, хто їх потребує. Реформа ця дуже складна, майже в усіх країнах проходила дуже болюче, але тільки після цього можна розраховувати на те, що ваша мама отримуватиме значно більше. В радянські часи моя мама, яка теж працювала медсестрою на півтори ставки, одержувала 130 рублів. На жаль, ми завжди недооцінюємо працю медиків.

«Найближчими днями ціни на долар і на пальне мають упасти»

      — Зараз росте курс долара, вливання у вигляді виплачених пенсій тисне на ринок, розкручується інфляція. Чи не є це занадто високою ціною за перемогу вашого кандидата?

      — Ціни з початку року виросли на 4,3 відсотка. Нормальне зростання цін для умов нашої економіки — 6-7 відсотків за рік. Я вважаю, що в цьому році максимальне зростання буде 8 відсотків. Ніякого зростання цін, спричиненого зростанням адресних допомог і пенсій, не буде, тому що Національному банку дуже легко «зв'язати» надлишкову ліквідність банківського сектору. Але тут потрібно пам'ятати інше: якщо в економіці буде недостатньо грошей, то це гальмуватиме економічне зростання, тому потрібно постійно шукати розумну середину. Мені здається, за останні два роки така середина знайдена.

      — Чи не потягне за собою підняття пенсій збільшення податку з фізичних осіб?

      — Ні. Більше того, зараз уряд розглядає можливість зниження податків на підприємства, які нараховують при виплаті заробітної плати. Оскільки той крок уряду Януковича зі зниження податку на прибуток фізичних осіб до 13 відсотків не тільки не зменшив надходження від цього податку, а й збільшив їх. Це реальний шлях розв'язання проблеми збільшення надходжень до бюджету — через зниження податків і розширення бази оподаткування.

      — У вас є дані про зміну рейтингів кандидатів після підвищення пенсій?

      — Поки що широкого дослідження реакції, перш за все пенсіонерів, на підвищення пенсій ми не проводили. Будемо це робити після того, як відбудеться виплата пенсій усім пенсіонерам за вересень.

      — Улітку Віктор Янукович обіцяв, що до кінця жовтня ціни на пальне залишаться стабільними, а зараз на автозаправках «Лукойлу» 95-й бензин коштує 3,05 грн. за літр, хоча на початку літа був 2,15-2,20. Експерти взагалі обіцяють паливну кризу. Виходить, Прем'єр казав неправду і його уряд не зміг втримати ринок?

      — Якісь тимчасові коливання на ринку нафтопродуктів, на валютному ринку можуть бути. Але я вважаю, що це не тенденція. Про це стовідсотково можу сказати щодо валютного ринку. Найближчими днями ціни на долар і на пальне мають впасти. Я б не радив комусь у великій кількості міняти гривню на долар чи робити великі запаси пального — ці люди програють економічно. Хоча можу сказати, що утримувати ціни на пальне стане все важче і важче уряду України, бо ціна на нафту у світі зростає.

      — Яким чином у випадку перемоги п. Янукович боротиметься з повальною корупцією?

      — Я вважаю, двома найефективнішими способами в економічній сфері — дерегуляцією і лібералізацією, тобто, людськими словами, відміною тих заборон, ліцензій, дозволів, які не потрібні й без яких підприємства зможуть вільніше себе почувати. Для роботи тих чи інших підприємств тоді вже не потрібно буде звертатися до різних державних органів, не виникатиме приводів для корупції.

      Політичний метод — це проведення політичної реформи, після якої виникне реальна конкуренція між партіями. Тоді самі політики стежитимуть за своїми суперниками і будь-який факт корупції буде максимально доступним засобам масової інформації, а значить — людям.

«Городи-бджоли почекають мене до пенсії»

      — Ви — молодий, перспективний політик, який начебто мав власні політичні амбіції. Коли ви усвідомили, що Янукович — найбільш підходяща для вас кандидатура?

      — Партія «Трудова Україна» входить до парламентської більшості. Після консультацій зі своїми колегами по більшості ми прийняли рішення, що всі будемо підтримувати єдиного кандидата, домовившись про те, що він підтримає розв'язання основних проблем, які ставили перед собою у програмах партії більшості. Після цього ми всі визначилися, що найкращі можливості бути обраним у Прем'єр-міністра Януковича. Тому довелося пожертвувати особистими амбіціями на користь виконання програмних цілей партії.

      — Вам відомо, скільки часу провів Янукович у місцях ув'язнення?

      — Скільки б не провів Янукович часу в місцях ув'язнення, в 1978 році його реабілітували. Після цього рішення суду він не вважається засудженим — його прийняли в партію, а в КПРС, як відомо, засуджених не приймали. Після цього він закінчив Донецький політехнічний інститут і тривалий час працював на керівних посадах.

      — Чому він не пред'явить публіці судові рішення, які підтверджують скасування обвинувачувальних вироків? Це зняло б багато запитань, якщо, звичайно, такі рішення існують.

      — Ще раз говорити про це ми не вважаємо потрібним. Реабілітація була повною.

      — Під час роботи на посаді голови Донецької облдержадміністрації Віктор Янукович щопонеділка проводив зустрічі з журналістами, де спілкувався переважно за допомогою тюремно-табірного жаргону. Чи позбувся він звички використовувати в розмові «феню» після переїзду до Києва?

      — Він достатньо багато зараз спілкується, і я ні разу не чув, щоб він розмовляв «по фені». Чесно кажучи, я не дуже вірю, щоб це відбувалося в Донецькій області, де рейтинг Януковича більше 60 відсотків. Розмовляючи «по фені», такий рейтинг не заробиш.

      — Чи вважаєте ви нормальною ситуацію, коли кандидат на посаду Президента України не володіє граматикою, іншими науками хоча б в обсягах шкільної програми?

      — На жаль, ідеальних і святих серед політиків України немає. Але є більш чи менш ефективні управлінці, і я вважаю найефективнішим із 26 кандидатів Януковича. Це він демонструє як Прем'єр-міністр.

      — Скажіть, як довго ви й Степан Гавриш будете говорити замість Януковича? Здається, він просто не спроможний на публічну пряму мову. Ми побачимо його справжнього? Наприклад, у теледебатах із Ющенком? Чи ви боїтеся повного інтелектуального розгрому Януковича?

      — Дебати обов'язково будуть. Це передбачено законом про вибори. Я думаю, пройдуть вони у другому турі, і впевнений, що від їхніх результатів буде залежати багато що. Давайте дочекаємося і переконаємося.

      — Що ви будете робити, коли Янукович програє вибори? Вже придумали, чим хотіли б зайнятися: ну там бджіл розводити чи город копати?

      — На відміну від багатьох політиків, у мене є прекрасна професія — я банкір, і досить довго та ефективно управляв із дня створення «Приватбанком». Тому городи-бджілки, в гіршому випадку, почекають до пенсії.


Чат-конференція відбулася в рамках проекту «Організації громадянського суспільства на шляху до відкритості: спільна стратегія» за сприяння Фонду розвитку ЗМІ посольства США в Україні.

 

ДОСЬЄ «УМ»

Янукович Віктор Федорович

      Народився 9 липня 1950 року в м. Єнакієвому Донецької області.

      Освіта: механік, Єнакіївський гірничий технікум (1973); інженер-механік, Донецький політехнічний інститут (1980); правник, Українська академія зовнішньої торгівлі (2001)

      Науковий ступінь: доктор економічних наук (2000)

      Був двiчi судимий: у 1967 р. — за грабіж і нанесення тілесних ушкоджень (ст. 141 ч2 КК УРСР); у 1970 р. — за завдання тілесних ушкоджень середньої тяжкості (ст. 102 КК УРСР). Достроково зняті в 1978 році.

      Професійний шлях: 1969-1970 — газозварювальник на Єнакіївському металургійному заводі; 1972-1976 — автоелектрик, механік Єнакіївського АТП № 04113; 1976-1984 — директор автобази ВО «Орджонікідзевугілля»; 1984-1987 — директор автобази ВО «Донбастрансремонт»; 1988-1989 — заст. начальника відділу забезпечення Донецького державного виробничого об'єднання вугільної промисловості; 1989-1994 — директор, гендиректор ВО «Донбастрансремонт»; 1994-1996 — гендиректор об'єднання «Донецькавтотранс»; 1999-2001 — голова Донецької облради;

1996-2002 — заступник, І заступник, голова Донецької облдержадміністрації; з 2002 — Прем'єр-міністр України.

      Партійність: голова Партії регіонів (2003). Був членом КПРС (1980-1991).

      Одружений. Дружина — Людмила, 1949 р.н., інженер за фахом, домогосподарка.

      Діти: Олександр — 1973 р.н., лікар-стоматолог, нині бізнесмен; Віктор — 1981 р.н, студент Донецького національного університету.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>