Президент США Барак Обама позавчора закликав Конгрес реформувати систему американського правосуддя. Йдеться про те, щоб пом’якшити покарання за частину злочинів та обмежити кількість ув’язнених у переповнених в’язницях. Починаючи з минулої п’ятниці, з закладів примусового утримання США вже випущено достроково понад шість тисяч осіб. Приблизно третина з них — це громадяни інших країн, які будуть депортовані. У своїй промові в місті Ньюпорт, штат Нью-Джерсі, президент Обама нагадав, що на цей час «за ґратами у США перебувають 2,2 мільйона американців, що становить 25 відсотків від усіх осіб, які утримуються у в’язницях усього світу». 2,2 мільйона американських в’язнів — це стільки ж, як у 35 європейських країнах разом узятих і вчетверо більше, ніж у густонаселеному Китаї.
Обама нагадав, що «непропорційно високий відсоток» в’язнів у США становлять представники національних меншин. Хоча афроамериканці та латиноамериканці — це 19 відсотків населення США, але їх відсоток у в’язницях сягає 60. Щороку з тюрем країни виходять на волю після відбуття покарання 600 тисяч осіб. Загалом із понад 322 мільйонів мешканців США (станом на липень 2014 року) аж 70 мільйонів відчули на собі американське правосуддя. «Це майже одна особа з трьох у працездатному віці», — наголосив президент. Багато з цих людей після виходу на волю мають проблеми з поверненням до нормального життя. «Це зло не лише для них, а й для нашої економіки. Ми повинні гарантувати, щоб американці, які сплатили свій борг за скоєні злочини, могли отримати другий шанс», — сказав Обама.
Заклик Обами — це черговий крок до вирішення проблеми переповнених в’язниць США. Над цим питанням американський президент та його адміністрація працюють уже не перший рік. Адже утримання в’язнів потребує дедалі більших бюджетних витрат. Скажімо, штат Каліфорнія щороку на систему виконання покарань витрачає більше коштів, ніж на систему освіти.