Якщо раніше українці могли перебувати в Росії, не боячись депортації, то тепер вони прирівнюються до інших іноземців. Українці вже не можуть перебувати на території «старшого брата» не тільки без реєстрації, а й без патенту на роботу після того, як набере чинності відповідний закон. «До 30 листопада всім жителям України, крім тих, хто приїхав з «гарячих точок» Луганської й Донецької областей, потрібно визначитися, чи залишаються вони в Росії, чи повертаються додому», — йдеться у повідомленні Федеральної міграційної служби Росії.
Як повідомляє прес-служба ФМС Російської Федерації, у 2015 році з гуманітарних міркувань усім категоріям громадян України термін тимчасового перебування в Росії неодноразово продовжували. Останній термін продовження закінчується 31 жовтня 2015-го. Як наголошується, отримати громадянство Росії можна, тільки позбувшись громадянства України. Росія не визнає інституту подвійного громадянства для громадян сусідньої країни. Як пояснив «УМ» адвокат Андрій Баришніков, дії РФ є не зовсім правомірними і можна вважати ще однією абсурдною відповіддю на українські санкції. «Такі заяви та ухвали, за законом, мають повідомлятись не пізніше 2 тижнів до початку дії. Логічно припустити, що людина просто фізично не встигне зібрати повний пакет докуменів для продовження терміну перебування на території даної країни».
У свою чергу складним залишається питання громадян, які перебувають на постійному місці проживання у РФ, проте мають українське громадянство. За статистикою, це кожен п’ятий iз тих українців. Такі люди мають сім’ю, дітей, які вважаються вже громадянами Росії, але при цьому, однак, підлягають депортації. «У таких випадках слід звернутися в міграційну службу Федерації зі скаргою, а у випадку депортації — в українську, та подавати у вищу судову колегію ООН», — радить пан Андрій.
Громадянин, який ухиляється від виїзду після закінчення терміну перебування, є особою, яка незаконно перебуває на території Росії. За законодавством Росії, це тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двох до п’яти тисяч рублів з адміністративним видворенням за межі Російської Федерації. При цьому багато людей купити патент просто не встигнуть: зібрати всю пачку документів до 30 листопада проблематично.
Нагадаємо, що українські біженці, які виїхали до Росії, продовжують скаржитися на умови, які їм створили. Люди, які працюють, залишаються ще й винні грошей своїм роботодавцям. І борг щоденно зростає. На папері рішенням уряду РФ на допомогу українцям виділено 3,559 мільярда рублів (з розрахунку 800 рублів на день на людину). Але ніхто не отримує коштів безпосередньо — в грошовій формі. Гроші йдуть тільки на організацію тимчасових таборів. Та й то далеко не скрізь.