Звичний для нас синій паспорт-книжечка поступово відійде в історію — замість нього вже розроблено документ нового зразка, повідомили у прес-центрі Державної міграційної служби. Заміна паспортів на нові ID-картки відбуватиметься поступово — протягом найближчих 5 років, але перші такі картки в експериментальному режимі громадяни України зможуть отримати вже з 1 січня 2016-го.
Виглядатиме новий паспорт як сучасні водійські права — невелика пластикова картка розміром 85,6 на 54 мм. На ній розташується фото власника, його ПІБ, стать, громадянство та підпис. «У новому паспорті не буде інформації про укладення шлюбу та реєстрації місця проживання особи. Для підтвердження місця проживання міграційна служба безкоштовно видаватиме громадянам відповідні витяги з реєстру. Проте з розвитком електронного урядування та сфери надання адміністративних послуг, за деякий час таке підтвердження не буде необхідним ані при зверненні до органів влади, ані для банківських установ», — переконані у Державній міграційній службі.
Документ буде біометричним, адже в нього вбудують спеціальний чіп, який дублюватиме особисту інформацію. За бажанням, туди можна буде додати відбитки пальців та цифровий підпис. Люди, які з релігійних переконань не захочуть «вшивати» інформацію в чіп, зможуть відмовитися від такої послуги. Інформація про відмову з’явиться на видимій частині картки і такий паспорт буде навіть дешевший.
Ціну нанопаспорта поки не називають, але, за підрахунками, друк ID-картки та її оформлення коштуватиме близько 200 гривень. Першу картку особам, які досягли 14 років (це світова практика, яка документує часткову правоздатність підлітків), видаватимуть безплатно. За наступні — доведеться платити. А змінювати її доведеться кожні 10 років (замість традиційної процедури вклеювання нового фото). Тим, хто змінюватиме картку з об’єктивних причин, як то — зміна прізвища при вступі у шлюб, також платити не доведеться.
У Державній міграційній службі наголошують, що обов’язкової заміни паспорта-книжечки на пластикову ID-карту не буде. І паперовий, і пластиковий документ матимуть однакову юридичну силу. Оформити паспорт нового зразка пропонуватимуть також тим, хто загубив чи зіпсував старий документ, але остаточний вибір залишатиметься за конкретною особою. За словами в.о. голови міграційної служби Максима Соколюка, звернутися по нову картку до ДМС можна буде онлайн, а отримати не лише за місцем прописки, а й у будь-якому паспортному столі чи центрі надання адмінпослуг усього за 10 днів. Але це поки що теоретично, адже технічна база у нас традиційно відстає від новаторських ідей та прогнозів чиновників. Поки що повністю готова до видачі нових паспортів лише третина паспортних столів — 200 з 600.
Головними перевагами нового паспорта експерти вважають захищеність від підробки та можливість у подальшому отримувати більшість адміністративних послуг через мережу iнтернет без ненависних черг. На лицьовій стороні буде кілька ступенів захисту, які можна буде побачити лише під ультрафіолетом. Також пластик більш зносостійкий, ніж папір. Окрім того, за словами Президента Петра Порошенка, це ще один крок до безвізового режиму з ЄС.
«Над цим пострадянським паспортом, який у нас є, деякі європейські політики сміються, що там можна переклеїти фотографію і стати іншою людиною. Цього ми повинні позбутися. І зробити це до кінця року», — заявив голова МЗС Павло Клімкін. Практика зміни паспортів відома багатьом європейським країнам. Серед тих, хто нещодавно пережив зміни — громадяни Молдови.