Потреби України в донорській крові значно зросли у зв’язку з подіями на сході. Під час війни кожна капля крові на вагу золота, тому дефіцит життєво важливої рідини може мати трагічні наслідки. Приємно усвідомити, що в нашій країні є люди, які розумiють: кожна здача крові врятує чиєсь життя. У нас наразі відсутня загальнонаціональна база донорів. Саме тому молоді кияни об’єдналися в громадську організацію «Свіжа кров», яка має за мету допомогти державі створити сучасну донорську службу та ліквідувати нестачу крові.
Цього тижня в столиці стартував студентський фестиваль здачі донорської крові, приурочений до дня всіх святих. Організатори акції ГО «Свіжа кров» підійшли до заходу з гумором і перетворили корисну справу на «party» під назвою «Упирівка». Донором може стати кожен, а для цього в чотирьох університетах столиці (КНУ ім. Тараса Шевченка, Києво-Могилянській академії, КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, НМУ ім. Олександра Богомольця) відкрито тимчасові пункти здачі крові. «Студенти — це найактивніша та найпрогресивніша соціальна група, майбутнє нашої країни. Тому ми й починаємо проект разом із молодими людьми. Ми дуже вдячні за підтримку нашої ініціативи адміністраціям вишів. Рівень співпраці з адміністрацією та волонтерськими студентськими групами дуже високий», — розповідає «УМ» співзасновник ГО «Свіжа кров» Валентин Десятник. За словами волонтера, кров усіх донорів через Київський міський центр крові піде на допомогу пацієнтам лікарень столиці. Наразі до акції приєдналися чотири виші столиці, але активісти ведуть перемовини з іншими київськими навчальними закладами та долучають до роботи колег у інших регіонах України.
Студенти активно приєднуються до ініціативи. Адже якщо раніше для здачі крові слід було йти до лікарнi, то тепер це можна зробити у своєму університеті. «Донорство — це перш за все відповідальність. Вперше здала кров минулої весни. З тих пір стаю донором кожні два місяці. У людей спрацьовують різні ключики-мотиви: хтось розуміє, що одна невідчутна для тебе донація може врятувати три життя; хтось слідкує за станом свого здоров’я — має змогу регулярно перевіряти кров на віруси. У мене спрацювало все в комплексі», — ділиться своїми враженнями з «УМ» студентка четвертого курсу, координатор акції в КНЕУ Поліна Куліш. Дівчина розповідає, що студенти спільно з організацією «Свіжа кров» працюють над розвінчуванням міфів та стереотипів, що донорство — це не обов’язково «краса» радянських лікарень, а новий мейнстрим. Звідси й «Упирівка» — здача крові напередодні хеловіну з усім тематичним антуражем — костюмами, конкурсами та упирівкою (каркаде з гумовим черв’яком).
Позитивно до ініціативи ставляться й медики, адже регулярна здача крові корисна: допомагає покращити кровотворення, вивести з організму надлишок заліза, сприяє нормалізації кровообігу, стимулює імунну систему, є профілактикою серцево-судинних захворювань. Лікарі не рекомендують здавати кров частіше п’яти разів на рік, а за кілька днів до процедури не перевантажувати себе фізичною працею, не їсти жирної їжi та не вживати спиртних напоїв.