Підготовкою до другої воєнної зими в армії перейнялися заздалегідь. Наприкінці літа в Міноборони повідомили, що на складах уже лежать теплі куртки, штани, шапки, балаклави, демісезонне взуття, тепла білизна, шкарпетки та спальні мішки для українських військових у зоні АТО. Минулого тижня у відомстві впевнено заявили: військо повністю забезпечили формою. Утім волонтери та бійці до таких заяв налаштовані скептично і кажуть, що одяг поганенької якості: штучна тканина не тримає тепло, плавиться під мінімальним впливом вогню і розсипається буквально на очах.
За словами керівника групи «Інформаційний спротив» Дмитра Тимчука, бійців на передовій зараз масово вдягають у форму «старого зразка», прийняту на початку 2014-го і названу «гелетейка» — іменем тодішнього міністра оборони Валерія Гелетея. На вигляд красива форма виявилася небезпечною для життя, і навіть у звичайних умовах у ній важко перебувати, оскільки вона не «дихає». У травні цього року створили перший бойовий комплект, що складається з п’яти типів тканини за стандартами НАТО та вогнетривкою обробкою. Утім, як повідомляє Дмитро Тимчук, форма з’явиться на передовій не раніше січня 2016-го.
У волонтерській групі «Повернись живим» «УМ» розповіли, що на «гарячу» лінію надходять дзвінки про необхідність теплого одягу на передовій. «На складах форма лежить, але централізованої та систематичної видачі одягу немає. Військові у польових умовах не забезпечені теплим одягом», — констатує волонтер проекту Ірина Турчак. У свою чергу, керівник волонтерської групи Віталій Дейнега розповідає, що до зими хлопцям форму видадуть, але про якість тканини годі й говорити.
Самі ж бійці скаржаться на брак теплого одягу та зимових спальників. Роман на кілька днів прийшов у відпустку й збирається придбати теплий одяг. За словами військового з Хмельниччини, стара форма пропускає воду та погано тримає холод нижче десяти градусів. «Кажуть, що форму нам видадуть, але якихось термінів ніхто не називає. Холоди йдуть, тому залишатися у літній екіпіровці вже не можна. Поки що будемо утеплятися власними силами»,— розповідає Роман.
А ТИМ ЧАСОМ...
Зігріти бійців у зоні АТО вирішили в Сумах. Місцеві жінки, які називають себе «Бабський батальйон», взялися за виготовлення сезонних термокостюмів, шкарпеток, спідньої білизни, кікімор та спальників. Остання розробка — флісові рукавички, балаклави та шкарпетки, які швидко виводять вологу. Дизайн вбрання для військовослужбовців жінки розробляють самотужки. Волонтери розповідають, що бійці дуже вдячні за таку допомогу. У Суми якось приїздив один iз розвідників, якому врятувала життя виготовлена жінками кікімора. У маскувальному одязі військовий пролежав добу, сепаратисти не помітили його з декількох метрів.
Майстрині кажуть, що, попри оголошене перемир’я та обіцянки держави забезпечити бійців усім необхідним, згортати своє виробництво не збираються, бо знають реальні потреби бійців на передовій.