Щодо колишнього президента Румунії Іона Ілієску відкрито кримінальне провадження за підозрою у здійсненні «злочинів проти людяності». Таке обвинувачення висунули в рамках розслідування справи про придушення масових протестів 1990 року. Розслідування було відновлене за вимогою Європейського суду з прав людини. Як повідомляє «Франс Пресс», 85-річний Ілієску прибув позавчора до генпрокуратури, щоб дати свідчення, але, залишаючи приміщення відомства, він відмовився відповідати на запитання журналістів.
Згідно з заявою прокуратури, екс-президента обвинувачують у тому, що він дав розпорядження атакувати учасників масової акції протесту, яка проходила в центрі Бухареста впродовж майже трьох місяців. А розпочалася вона у квітні 1990 року, через чотири місяці після повалення режиму Чаушеску, коли передвиборча маніфестація Націонал-центристської партії перетворилася на безстрокову акцію протесту. Акція тривала і після того, як на виборах у травні переміг Фронт національного порятунку на чолі з Ілієску. Впродовж майже трьох місяців у центрі Бухареста був перекритий автомобільний рух, а демонстранти звели намети і барикади та протестували проти приходу до влади «колишніх комуністів» разом з Ілієску. Вранці 13 червня поліція здійснила спробу витіснити протестувальників з площі, але вони натомість атакували приміщення МВС, держбезпеки, телебачення та інших державних органів. Тоді за розпорядженням Ілієску (як стверджує слідство) до Бухареста привезли приблизно десять тисяч шахтарів iз регіону Валя Жиулуй, які спільно з поліцією та армією розігнали протестантів. Під час цієї акції чотири особи загинуло, а близько тисячі людей зазнали поранень.
Тепер справу «розморозили» за вимогою Європейського суду з прав людини, який у вересні минулого року звинуватив Румунію у тому, що досі розслідування було «неповним і недостатнім» та позначалося «довгими періодами бездіяльності» слідчих органів.