Країни-члени НАТО розпочали вчора масштабні військові навчання в Середземному морі, які називають найбільшими для Альянсу з 2002 року, повідомляє сайт «Радіо «Свобода». Триватимуть маневри три тижні в Іспанії, Італії та Португалії. Навчання під назвою Trident Juncture мають на меті перевірити сили Альянсу на суші, морі та в повітрі. Про розмах навчань свідчить те, що до маневрів буде залучено 36 тисяч військових та цивільних із 30 країн світу, а також 130 літаків, 16 вертольотів, 60 кораблів і підводних човнів.
«У результаті цього заходу ми хочемо показати, що НАТО є дієздатним, швидким і готовим до будь-якого виклику», — сказав німецький генерал і військовий командир Ганс-Лотар Домроейз. Повідомляється, що до участі в навчаннях буде залучено і представникiв iз країн, що не є членами НАТО, зокрема України й Африканського союзу. Росію теж запросили, але тільки для спостереження за маневрами. Нинішні військові навчання НАТО також мають на меті перевірити нові сили швидкого реагування НАТО, створені минулоріч у відповідь на дії Росії щодо України.
Військові НАТО не приховують, що збільшення сил швидкого реагування, як і їх випробування, якими є нинішні маневри, це відповідь Північноатлантичного альянсу на дії Росії. І хоча маневри були заплановані задовго до втручання Москви у конфлікт у Сирії, цей момент нині також враховуватимуть. Навчання відбуваються під командуванням британців, але в них беруть участь також солдати з Литви, Латвії, Естонії та 640 польських військових, тобто зі східного кордону НАТО — регіону, який відчуває найбільшу загрозу на тлі агресії Росії в Україні. «Наші три країни Балтії — невеликі, і ми самі не впоралися б із загрозою. Тому ми повинні працювати пліч-о-пліч з нашими партнерами. Окрім того, ми є експертами у веденні бойових дій у лісистій місцевості, і таким є наш внесок у сили НАТО», — наголосив капітан Маттіас Пуусепп, командир батальйону з Естонії.
Маневри передбачають не тільки конвенціональний конфлікт із використанням танків та зброї, а й хімічний та кібератаки. Підготовка має теж показати готовність нових сил швидкого реагування НАТО, у тому числі передових загонів. Після агресії Росії в Україні Північноатлантичний альянс збільшив чисельність сил реагування до 40 тисяч солдатів.