Певний час вважалося, що географічний центр України — на Кіровоградщині, в райцентрі Добровеличківка у Козацькій балці. Це ще у 1989 році довів доктор географічних наук Олексій Шевченко. Згодом, у перші роки незалежності, на цьому місці було встановлено спочатку тимчасовий пам'ятник, а потім — гранітну 20-тонну брилу з написом «Географічний центр України». Саме місце було перетворено на туристичний осередок з відповідною інфраструктурою, в усе це було вкладено чималі кошти.
Чи встигла влада Кіровоградщини за декілька років завдяки туристам окупити ці витрати, наразі невідомо, але фактично радість мешканців Добровеличківки від розуміння того, що живуть у самому центрі неньки-України потроху проходить.
Річ у тім, що цього року центр дещо змістився... до сусідньої Черкаської області, науковці якої вже давно заперечували право кіровоградців називатися «центровими». Адже нещодавно вчені з Державного департаменту геодезії і картографії на основі складних розрахунків за принципом інтегралів (саме такими методами користуються в Європі та Америці) довели, що географічний центр України — у північній частині міста Шпола.
У цьому центрі автору пощастило побувати під час організованого Держтурадміністрацією прес-туру по Черкащині наприкінці літа. Тоді жоден покажчик не свідчив про те, що це саме місце і є «найцентровіше» в Україні. Хіба що емоції голови Шполянської райдержадміністрації Сергія Гребенюченка, який, не приховуючи радості, ділився планами на майбутнє з упорядкування даної території, привернення уваги туристів тощо.
Минув лише місяць, а певні зрушення вже є. Як повідомив «УМ» голова райради Олександр Павлов, нещодавно саме у визначеному геодезистами місці шполяни урочисто встановили свій пам'ятний знак з граніту «Шпола — географічний центр України». Назва населеного пункту зазначена, мабуть, для того, щоб ніхто більше не смів у цьому сумніватися. За словами пана Павлова, виготовлення гранітного моноліту висотою 2,5 метра, пам'ятних буклетів тощо коштувало районному бюджету близько 20 тисяч гривень. У бюджет наступного року планують закласти ще десь 30—50 тисяч для упорядкування території, перетворення її на один з туристичних осередків, якими багата Черкащина — край, який i раніше вважався духовним центром України (через Шевченкові місця, Чигирин Хмельницького та Дорошенка, козацько-гайдамацький Холодний Яр), а відтепер ще й географічним!
Розраховують шполяни і на державну підтримку.Кабмін розглядає відповідний проект постанови. Отже, найближчим часом серед степу, де біля центру була лише одна «сиротлива» АЗС, з'являться готельно-розважальні заклади.
Щодо добровеличківців, то вони хоча й дещо ображено, але продовжують вважати центром саме своє містечко. Правда, тепер лише за принципом координат, Шполу ж називають центром за інтегралами. То невже тепер в Україні два географічних центри?