У понеділок розпочався Нобелівський тиждень, упродовж якого будуть відзначені найвищі досягнення в галузі науки, літератури та економіки. 114-й за черговістю тиждень оприлюднення лауреатів Нобелівської премії традиційно розпочали з галузі медицини та фізіології. Цьогоріч Нобеля поділили троє науковців: ірландець Вільям Кемпбелл та японець Сатоші Омура, які спільно працювали над лікуванням вiд паразитів, та китаянка Юю Ту за профілактику малярії. Секретар Нобелівського комітету Урбан Лендаль в обґрунтуванні саме такого вибору сказав: «Комітет Каролінського інституту Швеції сьогодні присудив половину Нобелівської премії 2015 року з фізіології та медицини спільно Вільяму Кемпбеллу та Сатоші Омурі за їхні дослідження щодо нових методів терапії інфекцій, викликаних паразитичними кільчастими червами. Іншу половину — Юї Ту за її відкриття у боротьбі з малярією».
Китаянка Ту відкрила артемізинін — препарат, що дозволяє значно знизити кількість летальних випадків у хворих малярією — на 20% у дорослих та на 30% у дітей. Вона синтезувала його з підвиду полину. Кемпбелл та Омура змогли застосувати речовину авермектин для лікування захворювань, викликаних паразитами-аскаридами, — річкової сліпоти (онхоцеркозу) та слонової хвороби (елефантіазу). Вони домоглися майже стовідсоткового одужання.
Нобелівський комітет наголошує, що робота вчених змінила життя мільйонів людей, які постраждали від цих захворювань: «Відкриття лауреатів дозволило здійснити революцію у лікуванні тяжких захворювань, які докучали людству впродовж тисячоліть і до цього часу становлять одну з головних проблем медицини». Від малярії, яку переносять комарі, щороку помирають більше 450 тисяч людей у світі та мільярди ризикують заразитись цією інфекцією. А відкриття двох нових препаратів — авермектину проти річкової сліпоти та слонової хвороби, а також артемізиніну проти малярії — є надзвичайно важливим.
Грошовий додаток до премії, який становить вісім мільйонів шведських крон (952 тисячі доларів), цьогоріч поділять на дві рівні частини: половину отримають Кемпбелл і Омура, а іншу половину — Ту. Варто додати, що Юю Ту стала першою китаянкою, яка відзначена Нобелівською премією, вона також є дванадцятою жінкою, яка відзначена цією нагородою. В 2011 році її досягнення вже були відзначені премією Ласкера. Після оголошення вердикту журі Ту сказала: «Найбільша нагорода для мене — це бачити, як одужують мої пацієнти».