Такого гламурного та водночас неприродного кольору — яскраво-рожевого — водойма на знаменитому курорті Куяльник набула протягом минулого тижня. Із висоти пташиного польоту лиман виглядає, як жувальна гумка. Вигляд із землі більш прозаїчний — не такий яскравий, але рожеві тони все одно чітко вирізняються на тлі звичного ландшафту. Це приваблює чимало зацікавлених туристів та одеситів, які приїздять, щоб на власні очі побачити дивовижу. Зовсім з іншою метою на берегах лиману зараз збираються екологи та інші науковці — їм є над чим задуматися.
Узимку минулого року було реалізовано план спасіння лиману, який останнім часом невпинно пересихав. Тоді від Чорного моря проклали трубу діаметром в один метр. Через неї Куяльник наповнили дев’ятьма мільйонами кубометрів морської води. На проект витратили близько 25 мільйонів гривень.Тоді, фактично, запобігли катастрофі, адже якби не такі радикальні заходи, то цього літа лиману б не стало. Але наслідки втручання в екосистему водойми виявилися непередбачуваними. План був до болю простий і, мабуть, напрочуд безтурботний — спочатку наповнити, а потім вже спостерігати за змінами біосфери і рештою показників. І от дочекалися.
Причин зміни кольору води екологи називають кілька, і вони кардинально різняться. «Це індикація масового розвитку водоростей Дуналіелласаліна. Завдяки вмісту бета-каротину і видається такий колір. Усе це відбувається через високу солоність у лимані. Фактично, ці водорості — індикатори гіперсолоних лиманів. Вони дуже корисні для формування лікувальних грязей», — розповів «УМ» еколог, доктор біологічних наук Іван Русєв. Як відомо, Дуналіеллу навіть вирощують з комерційною метою. Завдяки здатності до виділення у великих кількостях каротину її широко використовують у виробництві косметики і БАДів.
На думку доктора геолого-мінералогічних наук Бориса Капочкіна, це справжня екологічна катастрофа, яка може поховати Куяльник як курорт. Через наповнення лиману морською водою в ньому почалося випадання гіпсу і солей. Рожевим він буде доти, доки всі солі не осядуть. Коли прийде нова вода, то вона розмочить солі, але гіпсова кірка все одно залишиться і використовувати грязі в бальнеологічних цілях буде неможливо.
Нової води лишилося чекати недовго. Вже у листопаді лиман знову планують наповнити. Після першої порції води за станом Куяльника повинні були регулярно спостерігати. Але, за словами Івана Русєва, моніторинг не проводився через розбіжності замовника таких робіт — департаменту екології ОДА — та групи вчених, які не взяли участь у тендері. Щоправда, тепер свіжою водою з моря лиман будуть заповнювати не одразу, а лише після декількох обговорень з ученими Одеси.