«Я тут ще й для того, аби підтримати Україну. Адже підтримка науковців під час кризи в країні є дуже важливою. Я тут народився, і хочу, щоб в українців усе було добре», — прокоментував учора свій візит журналістам Роалд Гоффман, лауреат Нобелівської премії з хімії, єдиний виходець з України, що був удостоєний такого високого визнання.
Відомий хімік, професор Корнельського університету народився в Золочеві, на Львівщині, в 1937 році. Під час Другої світової родина потрапила в німецький «трудовий табір», звідки йому з мамою вдалося втекти. Батька, Гілеля Сафрана, розстріляли нацисти. Опісля деякий час учитель з Унева переховував родину Сафранів від солдатів Вермахту на горищі школи. А по закінченню Другої світової мати хлопчика вдруге вийшла заміж, і вітчим, Пауль Гоффман, усиновив маленького Роалда. У 1949-му родина переїхала до Сполучених Штатів. Ступінь доктора хімії Роалд Гоффман отримав уже у 25 років, а через три роки він став професором Корнельського університету. Нобелівську премію хімік отримав у 44 роки «за розробку теорії протікання хімічних реакцій».
Пан Гоффман справжній патріот України, який у 2013 році підписав звернення світової наукової спільноти на підтримку Євромайдану. А цього вересня професор в інтерв’ю канадській громадській організації Ukrainian Jewish Encounter висловив думку про те, що Андрей Шептицький вартий того, аби йому присвоїли звання «Праведник народів світу».
Нобелівський лауреат уже понад 30 років співпрацює з українськими колегами. «Львівська кристалохімічна школа працює в напрямi кристалохімічних досліджень інтерметалічних сполук, — прокоментував «Україні молодій» проректор iз наукової роботи Львівського університету, член-кореспондент Національної академії наук України Роман Гладишевський. — Тобто це — синтез нових сполук, дослідження їхніх фізичних та хімічних властивостей. Робиться це з метою пошуків нових сполук, які стануть основою сучасних матеріалів. Наша школа зосереджує свою діяльність саме на експериментальній роботі. І львівська школа є визнаним світовим лідером у галузі інтерметалічних сполук. А група професора Гоффмана досліджує ті сполуки, вони працюють у ширшому аспекті: пояснюють хімічний зв’язок для такого класу сполук і моделюють різноманітні структури та гіпотетичні сполуки при екстремальних умовах. Професор Гоффман поширював, рекомендував та підтримував сотні робіт нашої львівської школи у своїх публікаціях. Із часу переїзду професора Гоффмана до Сполучених Штатів він бував в Україні лише п’ять разiв, у Львовi — тричi, але до нашого університету завітав уперше».
Наукова спільнота Львівського національного університету імені Івана Франка нагородила гостя званням почесного доктора закладу. Нагадаємо, що раніше «почесними докторами» вже стали, зокрема, польський президент Броніслав Коморовський, письменники Роман Іваничук, Ігор Калинець, Валерій Шевчук.