Американська космічна агенція НАСА отримала найпереконливіші на цей час докази того, що на поверхні Марсу тече вода. У повідомленні агенції сказано, що спектральні дані зонду Mars Reconnaissance Orbiter допомогли встановити: на екваторі планети періодично виникають своєрідні струмки з рідкої, але дуже солоної води. Вони залишають за собою загадкові темні смуги товщиною у кілька метрів. Ці смуги з’являються та зростають у літній період і зникають під час марсіанської зими. Фотографії показують яри довжиною приблизно в 100 метрів у марсіанських кратерах і на схилах пагорбів, які, найімовірніше, утворила солона вода, що й досі тече на поверхні. Вчені назвали ці загадкові яри recurring slope lineae (RSL), що можна перекласти як «лінії на схилах, які виникають тимчасово».
Це найновіше дослідження, результати якого вчені НАСА презентували на прес-конференції у Вашингтоні, з’ясувало наявність різних солей у цих каналах. Ще раніше вчені припускали, що вони якось пов’язані з водою. Відкриття на схилах солей допомогло зрозуміти сам процес. Солі понижують температуру замерзання води. Адже і на Землі дороги посипають сіллью, щоб сніг танув скоріше. Такі смуги з’являються на схилах наприкінці весни, коли температура перевищує мінус 23 градуси за Цельсієм, і зникають у зимовий період, коли температура поверхні Марсу стає нижчою.
Наявність рідкої води на Марсі свідчить, що планета досі геологічно активна, а також — збільшує шанси існування там найпростіших організмів. Керівник програм НАСА з вивчення планет Джим Грін сказав: «Ці відкриття дуже важливі, але вони є лише частиною гідрологічного циклу на Марсі, який ми тільки зараз починаємо розуміти. Сьогодні ми хочемо лише заявити, що Марс не суха, безводна планета, як ми думали раніше». Поки вчені не знають, звідки береться вода, що формує ці темні смуги. Одна з гіпотез — існування загального джерела води на великій глибині, походження якого поки не зрозуміле. Раніше марсохід Curiosity дослідив «плівки» з рідкої води у марсіанському ґрунті.
На відкриття американських вчених вчора відреагувала навіть пошукова система Google, яка на стартовій сторінці зробила так званий дудл про знайдену на планеті Марс воду. В логотипі з’явилось зображення червоної планети, яка кружляє та п’є воду зі склянки соломинкою. Google визначає дудли як «спонтанні зміни логотипа на честь свят, річниць і подій у житті відомих виконавців, першовідкривачів і науковців, які залишили свій слід в історії».