Минулого року 900 тисяч українців подали заявку на «Грін карту», яка дає право жити та працювати в Сполучених Штатах, і майже 5 тисяч iз них стали переможцями лотереї. «У Сполучених Штатах ми вважаємо, що є нація емігрантів, тож такими програмами шукаємо можливіть запросити до нас нових емігрантів», — сказав Джеремі Літтл, віце-консул Посольства США в Україні, розповідаючи про особливості програми «Зеленої карти».
У жовтні почнеться реєстрація на черговий етап розіграшу. Представники Посольства США нагадали, що Україна входить у список країн, вихідці з яких мають право брати участь у програмі. Реєстрація триватиме місяць, а результати лотереї будуть відомі лише у 2017 році. Наразі закінчується опрацювання заявок, які були подані ще у 2013-му.
За словами Джеремі Літтла, вимог до учасників небагато: аплікант повинен мати закінчену середню освіту або ж протягом останніх п’яти років мати 2-річний стаж роботи на посадах, які передбачають наявність такого рівня знань. Далі анкеті учасника присвоюється відповідний індивідуальний номер, і вже серед цих номерів комп’ютер, шляхом лотереї, обере переможців.
Представники посольства наголошують, що участь у програмі є безкоштовною, адже останнім часом зросла кількість шахрайств, пов’язаних iз поданням документів на участь у візовій лотереї. Усі заявки подаються в електронному вигляді винятково на веб-сторінці посольства (https://www.dvlottery.state.gov/).
Незважаючи на обмежений перелік вимог, процедура заповнення анкети має багато нюансів, яких потрібно дотримуватися. Джеремі Літтл та експерт з еміграційних питань Тетяна Братковська-Петрова виділили найпопулярніші помилки заявників. По-перше, можна подавати лише одну заявку, інакше анкета буде дискваліфікована. По-друге, під час реєстрації обов’язково треба зазначити усіх осіб, які, можливо, супроводжуватимуть заявника до Сполучених Штатів. До цього переліку входять всі біологічні діти віком до 21 року (неодружені). Пасинків, пасербиць, усиновлених дітей також треба вписувати, навіть якщо вони мешкають окремо від апліканта. Також у списку є чоловік чи дружина, але тільки якщо шлюб був зареєстрований державою. А от батьків заявника в обов’язковому переліку немає.
«Також ми часто бачимо, що апліканти подають старі фотографії, — продовжує Джеремі Літтл. — Тому цього року з’явилося нове правило: подавати можна лише ту світлину, яка була знята не пізніше, ніж шість місяців до реєстрації. І, звичайно, вносити якісь зміни в фотографію заборонено, інакше анкета може бути знята з конкурсу».
Перевірити результат заявник може самотужки на сайті посольства за допомогою індивідуального номера. «Посольство не буде повідомляти переможця про його виграш, — наголошує пан Літтл. — Тому, якщо людині приходить таке повідомлення, це точно — шахрайство».
Проте виграти в лотереї ще не означає отримати «Грін карту». Опісля переможці проходять співбесіду в посольстві, де, власне, і підтверджують всю подану про себе інформацію. Така співбесіда буде призначена ще протягом року після виграшу в лотереї. Хоча розмовляти англійською на співбесіді і не обов’язково, проте представники посольства наголошують, що виконати всі необхідні інструкції (прописані на сайті) все ж треба.
Найперше — не можна переносити дату співбесіди, інакше візи заявник не отримає. Експерт з еміграційних питань Тетяна Братковська-Петрова наголошує, що переможцю варто пам’ятати про те, що довідка про медичний огляд може зайняти більше часу, ніж здається. «Буває неприємна ситуація, коли переможцю призначено співбесіду, скажімо на 1 вересня, коли часу на опрацювання документів у нас залишився лише місяць, людина пішла на медичний огляд і з’ясувалося, що аналізи на туберкульоз, адже в країні високий епідеміологічний поріг захворювання, треба робити в кілька ступенів, які займають два місяці. І людині можуть не дати візи», — пояснила експерт з еміграційних питань.
Зрештою, отримавши візу, щасливчик, що таки здобув можливість жити у Сполучених Штатах, не буде отримувати від держави жодної соціальної допомоги і сам вирішуватиме всі проблеми з переїздом до далекої Америки, пошуком житла і працевлаштування. Втім, незважаючи на все це, бажаючих побудувати своє життя в США щороку стає тільки більше.