Апеляційний суд Києва залишив під вартою колишнього керівника УСБУ Києва та області Олександра Щеголева. Нагадаємо, що його звинувачують у здійсненні безпосереднього керівництва силовиками після оголошеної Захарченком АТО, яка почалася 18 лютого 2014 року на Майдані. У серпні Печерський суд Києва обрав запобіжний захід екс-начальнику у вигляді утримання під вартою до 15 жовтня, тоді ж йому висунули підозру у співучасті у вбивствах активистів на Майдані. Обвинувачена сторона подала апеляцію зі спробою змінити запобіжний захід на домашній арешт, мовляв, немає підстав підозрювати, що Щеголев може втекти за кордон. Втім Апеляційний суд не змінив рішення суду першої інстанції.
За словами активістів групи «ЄвромайданSOS», це було цікаве засідання, перш за все тим, що під час нього стало орієнтовно зрозуміло, якими будуть позиції сторін на подальшому процесі. Адвокат Щеголева Олена Прядко заявила, що вручена йому підозра щодо організації «АТО» на Майдані є безпідставною, оскільки жодної антитерористичної операції взагалі не оголошували. При цьому адвокати і сам Щеголев посилались на відсутність документів.
На це прокуратура зауважила, що всі документи, що стосувалися в тому числі «АТО», знищувалися. Зокрема, прокурор Супрун озвучив інформацію, що документи знищувалися в МВС та СБУ за наказом Віталія Захарченка (міністр внутрішніх справ України до 21 лютого 2014. — Ред.) та Олександра Якименка (голова СБУ до 22 лютого 2014. — Ред.) протягом двох днів.
Прокуратура також заявила, що володіє достатніми доказами того, що Щеголев особисто керував силовиками, які здійснювали вбивства протестувальників на Майдані, в тому числі свинцевими кулями. Серед таких доказів — радіоперехоплення, телефонний зв’язок із Захарченком, дані свідків та експертизи.
Сторони також озвучили різні версії щодо підпалу Будинку профспілок. Щеголев заявив, що підпал вчинили «недобросовісні мирні протестувальники», прокуратура ж стверджує, що підпал відбувся від світло-шумових гранат, якими профспілки закидали силовики.
Судове засідання не обійшлося без резонансних заяв: за словами прокурора Супруна, серед представників МВС та СБУ були ті, хто відмовилися виконувати злочинний наказ та брати участь у розгоні. Ці люди співпрацювали зі слідством і дали свідчення. Прокурор навіть озвучив прізвища цих силовиків: у МВС відмовилися брати участь в «АТО» Карандюк і Бойко, у СБУ — Геркулов. «Ще не все втрачено. Ми ж маємо всіляко підтримати таких свідомих правоохоронців, щоб на них не було ніякого тиску ззовні», — вважає правозахисник, координатор ініціативи адвокатів родин Небесної сотні у Громадянській мережі «Опора» Тарас Гаталяк.
Сторона обвинувачення та громадські активісти залишилися задоволеними вироком суду, адвокати ж збираються і надалі шукати шляхи звільнення свого клієнта, наполягаючи на його невинності, які саме — поки не озвучують.