Будинки до зими готові, а з паливом є проблеми. Такий висновок напрошується після спілкування з представниками Держкомітету з питань житлово-комунального господарства та Мінпаливенерго під час засідання прес-клубу в рамках Української програми реформ. 4 жовтня комунальники почнуть налагоджувально-пускові роботи із введення в дію систем опалення. Тепло у приміщеннях з'явиться після того, як середньодобова температура не перевищуватиме восьми градусів тепла протягом трьох днів. Найменше холодів бояться у Криму, Луганській області та в Севастополі — тут робота з комплексної підготовки будинків до опалювального сезону є найгіршою по країні. Хоча з ними можуть посперечатися за першість у своїй зневазі до холодів й інші регіони — насамперед, Донецька, Запорізька, Херсонська і Харківська області, де найнижчий рівень розрахунків за комунальні послуги. А тим часом тепловики з боржниками поводяться чимдалі жорсткіше — подають на них судові позови і виграють справи. Для споживачів це закінчується холодом у приміщеннях і поступовим руйнуванням опалювальних систем. Щоправда, близько одного мільярда гривень боргів за житлово-комунальні послуги реструктуризовано. Усього ж на хронічно недофінансоване ЖКГ споживачі повісили 7,32 мільярда гривень боргів.
Дивно, як за такої умови галузь іще існує. Утім, розуміючи, що так довго тривати не може, уряд цього року схвалив програму реформування житлово-комунального господарства на період до 2010 року. У руслі цієї програми триває «роздержавлення» жеків, проте все більше громадян для розв'язання своїх житлово-комунальних проблем створюють об'єднання співвласників квартир (таких об'єднань у країні нараховується близько чотирьох тисяч). Утім навряд чи це допоможе їм боротися за тепло у своїх помешканнях — надто вже багато в ЖКГ котелень з украй зношеним обладнанням. Нерідко виявляється, що справа навіть не в платежах, а в розпорядливості і вмінні організувати роботу з боку відомчих керівників. Хто ж сперечатиметься, що є багато таких питань, у яких і найдисциплінованіші платники комунальних послуг страждають дарма. Скажімо, ніхто, крім Мінпаливенерго, не вирішить проблему забезпечення теплоелектростанцій вугіллям. Тим часом, за даними департаменту з питань електроенергетики цього міністерства, на 15 вересня ТЕС накопичили всього 1,8 мільйона тонн вугілля, тобто відчутно відстають від графіка. Цього року три-чотири обленерго постійно зривають розрахунки за отримане з шахт вугілля.
За словами першого заступника Держкомунгоспу Юрія Хіврича та директора департаменту з питань електроенергетики Мінпаливенерго Юрія Улітіча, ЖКГ має 4,7 мільярда гривень боргів за газ і електроенергію, а міністерство так і не повернуло Держкомрезерву 2 мільярди гривень за позичене 1999 року вугілля.