Якщо минулого року через воєнні дії на сході України приїхало дуже мало хасидів, то цьогоріч на Черкащині очікують майже тридцять тисяч паломників iз різних країн світу. Традиційно на святкування іудейського Нового року Рош-га-Шана до Умані приїздять тисячі прочан на могилу свого наставника цадика Нахмана. Цього року свято іудейського Нового року припадає на 13-14 вересня, утім прихильники течії хасидизму вже кілька днів масово приїздятьу місто автобусами з аеропортів Борисполя, Вінниці, Одеси, власним транспортом або ж організованими групами з Європи.
«Новий рік святкують увечері після заходу сонця, бо в іудаїзмі день починається після сходження перших зірок. Взагалі Рош-га-Шана — це сімейне свято: накритий за всіма традиціями стіл, танці, поїдання солодкого (найчастіше яблук із медом). Утім для хасидів під час святкування Нового року велика честь побувати саме на могилі цадика. Зустріти Рош-га-Шана на місці його поховання — до щасливого прийдешнього року, вважають вони», — розповідає «УМ» жителька Тель-Авіва Міріам Сікілінда.
Традиційно святкують хасиди щосили всю ніч: п’ють спиртні напої, танцюють, іноді смажать м’ясо на відкритому вогні на балконі і навіть вдаються до бійок. Саме тому за порядком в Умані стежитимуть більше 400 міліціонерів, частина з яких пересяде на велосипеди. Приїдуть в Україну і 15 ізраїльських поліцейських, бо інколи тільки вони можуть заспокоїти веселих хасидів.
У Державній службi України з надзвичайних ситуацій кажуть, що до масових святкувань було створено спеціальний загін для патрулювання у місті та сформовано резерв рятувальників, які нестимуть цілодобову службу. Утім посилення заходів безпеки зумовлене не лише запальною вдачею паломників, а й можливістю провокацій з боку так званих місцевих активістів. Напередодні тридцять міцних молодиків зі столярними інструментами вже атакували табір хасидів у місті: зруйнували паркан, повалили стовпи електромережі, побили камери спостереження та пообіцяли повернутися, щоб знести наметове містечко.
Для місцевих мешканців свято хасидів — це і клопіт від поведінки гостей, і можливість добре підзаробити. У ці дні уманці все продають за іноземну валюту, і відбою від покупців немає. Цього року ціни на проживання в Умані різні: від 20 доларів за ліжко в хостелах чи готелях до 250-300 доларів на добу за однокімнатну квартиру поблизу могили Нахмана. На період паломництва зростає й вартість продуктів харчування, напоїв та сувенірів. «Продати щось, здати кімнату чи квартиру — це хороша можливість заробити майже на весь рік. Минулого року поїхала до родичів у село і здала квартиру паломникам на 5 днів. Мені вдалося заробити достатньо, щоб весь рік справно платити за комунальні послуги, — ділиться з «УМ» місцева жителька пані Антоніна. — Хасиди грошей не шкодують, гуляють весело і дорого, чому б не скористатися їхньою щедрістю».