Цьогорічна спека, що так втомила нас усіх і завдала неабияких збитків, реабілітувала себе на Волині двома цінними археологічними знахідками: спочатку в Любешівському районі місцеві мешканці знайшли на дні Стоходу старовинний човен-довбанку довжиною 3,5 метра, а наприкінці серпня на ще один подібний артефакт натрапили мешканці з сусіднього, Маневицького, району. Та знахідка маневичан виявилася значно цікавішою. Із дна Стиру вони підняли на поверхню човен-довбанку майже у чотири рази довший! І за віком він може бути суттєво старіший за любешівську знахідку. Принаймні якщо говорити про човни цього типу, знайдені в Україні, — такого велетня ще не було.
Якби не посуха, якої ще не пам’ятають поліщуки (навіть зимові яблука на деревах попеклися й обсипалися ще в липні, а по непрохідних болотах можна було ціле літо ходити у капцях), може, рибалки зi Старосілля ніколи й не помітили б колоду, яка пролежала у річковому мулові на глибині не менше трьох метрів кількасот років. Але Стир настільки обмілів, що двоє місцевих чоловіків щось запримітили й взялися наступного дня відкопувати. Виявилося, це непросто, бо «колода» була довжелезною і без допомоги підняти її на поверхню чоловіки не могли. Заодно залучили до процесу місцевих музейників.
Піднятий на поверхню човен, видовбаний iз суцільного стовбура, був довжиною 12 метрів, завширшки 75 сантиметрів і глибиною до метра. Його вік — як мінімум 500 років, хоча точніше про це можливо буде сказати після серйозних наукових досліджень. Дехто з волинських дослідників припускає, що старосільський річковий артефакт, може, дійшов до нас із часів древніх слов’ян. Човен, видовбаний із стовбура дуба, дуже добре зберігся, бо в торф’яних ґрунтах дерево зберігається найкраще. До речі, на дні старосільської довбанки під шаром мулу знайдено невідомий металевий предмет із гербами, схожими на герби князів Острозьких. Вирішено, що знахідка буде зберігатися в Маневицькому районному музеї. Човна перевезли до районного центру і знайшли йому тимчасове пристановище. Допоки не почнеться його консервація, небайдужі краяни оголосили збір коштів для його реставрації та проведення експертиз. Два подібні човни, але значно менші, вже є в експозиціях Волинського краєзнавчого музею.
Дубовий човен-однодеревок розміром вісім на один метр було знайдено в руслі старого Дніпра у 2011 році, і він став експонатом Запорізького музею стародавнього судноплавства на острові Хортиця. Якщо у такому човні поміщалося до восьми чоловік, то в маневицькій довбні могло поміститися до 12 осіб. Щодо віку подібних знахідок, то в середовищі науковців немає одностайності. Багатьом із човнів, знайденим на території України, спочатку приписували дуже поважний вік, навіть відносили їх до доби неоліту, але згодом вони значно «молоділи». Методики визначення віку таких артефактів були застарілими, але навіть новітній радіовуглецевий аналіз теж вважається не бездоганним, бо після чорнобильської катастрофи точність даних цього методу не є стовідсотковою.