Поки Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк анонсує про підвищення мінімальної заробітної плати, пенсій та стипендій iз 1 вересня, на українців чекає неприємний сюрприз — від сьогодні ціни на електроенергію зростуть у середньому на 23 відсотки. Перші подорожчання відбулися ще навесні цього року, коли Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердила нові тарифи на електроенергію та газ для населення. Оскільки програма подорожчання складається з чотирьох етапів, то осіннє підвищення буде не останнім — вартість світла для населення зростатиме аж до березня 2017 року. Таким чином за два роки тарифи зростуть аж на 245 (!) відсотків.
Якщо раніше за один кіловат електроенергії споживачі платили 37 копійок, то вже з першого вересня за кожен використаний кіловат доведеться викласти 45,6 копійки. Цей тариф діє, якщо загальний обсяг використаної електрики за місяць не перевищив 100 кіловат. Для тих, хто перевищує цю норму, діятимуть інші умови. За споживання електроенергії від 100 до 600 кіловат доведеться заплатити по 79 копійок за кожен кіловат. Тим, хто перевищив показник у 600 кіловат, доведеться платити вже за тарифом 1,48 копійки.
Колишній міністр житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко каже, що для більшості українців нові тарифи на електроенергію суттєво вдарять по сімейному бюджету. «Підвищення б’ють у першу чергу по категорії 100-600 кіловат-годин. Раніше найменший обсяг дешевої електроенергії був 150 кіловат, а тепер 100. Тому зараз жодна сім’я не вкладатиметься в ці 100 кіловат», — пояснює Кучеренко.
Підтримують колишнього міністра й пересічні українці. «Аби трохи зекономити, переобладнали в будинку систему опалення. У грубку поставили котел, тому взимку палитимемо не газом, а дровами. Зима йде, тому як бути зі світлом — навіть важко уявити. Бо ж у селі пораємося по господарству зрання й до самісінької ночі. Як тільки трохи додали до зарплати, так одразу й забирають», — розповідає пані Наталя з Хмельниччини.
Експерти ж кажуть, що тарифи підвищуюють, аби не допустити розбалансування системи електроенергетики, унеможливити віялові відключення. Крім того, зростає вартість імпортованого природного газу, вугілля, а також необхiдне погашення валютних кредитів Енергоатому, Укренерго та Укргідроенерго.
Натомість фахівці, аби хоч трохи заощадити на електриці, радять вимикати з розеток усі прилади, які перебувають у режимі очікування, — телевізори, мікрохвильовки, магнітофони — та оcнастити оселю енергозберігаючими лампочками. Можна ще встановити лічильники, які фіксуватимуть використану вночі (з 23.00 до 7-ї ранку) вполовину дешевшу електроенергію. Щоправда, за нього треба заплатити щонайменше близько півтисячі гривень.