Ющенка труїли рицином?

23.09.2004

      Прозвучала назва речовини, якою, можливо, діяли на лідера президентської кампанії в Україні, — рицин. Цей основний токсичний компонент бобів рицини звичайної за токсичністю можна співставити з бойовими отруйними речовинами. Його виробляють із відходів виробництва касторової олії за нескладною технологією. Рицин може вражати через органи дихання або з їжею, на сьогодні рицин вважається найсильнішим токсином. Смертельна доза — один міліграм. Протиотрути для рицину немає. Американські фахівці намагалися створити вакцину від рицину, проте це їм не вдалося.

      Первинні ознаки отруєння схожі на грип, викликають труднощі дихання та болі в тілі. Вдихання рицину чи потрапляння його в стравохід у перші хвилини після отруєння викликає лихоманку, нетравлення шлунку й кашель. Ці симптоми можуть виявитися не тільки відразу після отруєння, а й через кілька годин.

      У 1978 році саме за допомогою такої отрути був убитий у Лондоні болгарський дисидент Георгій Марков.
* * *

      21 вересня Генпрокуратура порушила кримінальну справу за ст. 112 Кримінального кодексу України («Посягання на життя державного чи громадського діяча»), почавши таким чином розслідувати отруєння кандидата в президенти Віктора Ющенка. Провадження досудового слідства, повідомляє УНІАН, доручено слідчому в особливо важливих справах ГП.

      Поки прокурорські співробітники виходять на контакт з іншими «силовиками», медиками та опозиціонерами, в «Нашій Україні» вже мають інформацію про речовину, якою, ймовірно, вплинули на лідера виборчих перегонів. Ющенка отруїли рицином — речовиною, яку застосовують спецслужби при своїх спецопераціях. Про це заявив член Координаційного комітету коаліції «Сила народу», лідер Української народної партії Юрій Костенко у прямому ефірі Радіо «Свобода». За словами близького соратника Ющенка, «ми знаємо, і коли, і як це сталося, і знаємо, хто за цим стоїть».

      «Хочу сказати, що це — тільки один аспект із тієї інформації, яка є в нас, — заявив Костенко. — На превеликий жаль, ця спроба вбивства Ющенка, яка не вдалася, не зупиняє так званих «кризових» політтехнологів, і вони намагатимуться повторити замах». Прогнозуючи результат діяльності створеної парламентом комісії з розслідування обставин отруєння Віктора Ющенка, лідер УНП зауважив, що «комісія має відіграти свою роль як центр політичної стабілізації та захисту життя кандидата», однак «з іншого боку, ми усвідомлюємо, що влада сьогодні не розкриє весь злочин, так, як і не розкрита справа Гонгадзе». «Влада, — каже Юрій Костенко, — не зацікавлена в розкритті, тому що, за нашою інформацією, всю цю операцію щодо отруєння Ющенка робили не заслані шпигуни, а свої, з українських владних пагорбів».

      У свою чергу перший заступник голови тимчасової слідчої комісії ВР з отруєння Віктора Ющенка, депутат від НДП Сергій Шевчук вважає події навколо лідера «Нашої України» політичним тероризмом – «тероризмом проти однієї особи, але від цього півкроку до тероризму проти багатьох». «Якщо буде це доведено і прокуратурою, і слідчою комісією, то треба дати політичну оцінку особам та організаціям, які це виконували, прирівняти їх до терористів», — зазначив в ефірі «5-го каналу» парламентарій, який учора заявив про свій вихід із більшості.

      На запитання, що в кулуарах гуляє «делікатна інформація», ніби в той день, коли могло статися отруєння, Віктор Ющенко вечеряв з головою Служби безпеки України Смешком та одним із його заступників Сацюком, Шевчук сказав: «Голова комісії надішле офіційні запити до цього відомства. Якщо інформація, яку ви сказали, підтвердиться, то спеціальна слідча комісія матиме всі підстави викликати на допит, скласти протокол з тими людьми, яких ви назвали».

      А вчора Верховна Рада більшістю голосів (227 «за») підтримала запит депутата з «Нашої України» Володимира Яворівського до Леоніда Кучми щодо цинічних коментарів працівників Адміністрації Президента про отруєння Віктора Ющенка. Також було проголосовано запит групи депутатів — членів фракції «Регіони України» до міністра охорони здоров’я щодо надання офіційної інформації про стан здоров’я опозиційного кандидата в президенти.

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>