Завод «Дніпроважпапірмаш», який 12 березня 2016 року має відзначити свій 100-річний ювілей, є унікальним, адже він — єдине в Україні підприємство, яке випускає обладнання для виробництва паперу. Притому, що споживачів такої продукції на теренах нашої держави нині немає. Тому від такого зовсім не доброго життя дніпропетровське підприємство останнім часом перекваліфікувалося на виробництво обладнання гірничо-шахтного. Теж неабияк затребуваного.
— Нещодавно приїздили представники шахт Донецької і Луганської областей, бо ремонтувати чи купувати нове обладнання машинобудівні підприємства цих регіонів не можуть, оскільки практично не працюють, — розповідає голова правління «Дніпроважпапірмашу» Іван Басанський. — Вони ознайомилися з нашим обладнанням і попередньо ми уклали з ними угоди на випуск цієї продукції. Останнім часом ми вперше вийшли на щомісячну регулярну оплату енергоресурсів, комунальних платежів; також погашаємо заборгованості. Це стало можливим тому, що за останні чотири місяці нам вдалося у 3—4 рази збільшити випуск товарної продукції.
Але на тлі такої оптимістичної інформації є і песимістична. Згідно з постановою Господарського суду, на «Дніпроважпапірмаші» 16 грудня минулого року розпочато процедуру банкрутства. За таких умов знаходити нових замовників стало значно важче. Бо хто забажає засвідчувати довготривалу співпрацю з підприємством, яке може піти «з молотка»?
Керівник Дніпропетровської обласної організації Всеукраїнської профспілки «Свобода Праці» Ігор Токовенко запевняє, що підприємство хочуть знищити зовнішні сили. За його словами, ще до початку процедури банкрутства ці люди намагалися викрасти цінне обладнання — понад 100 верстатів. Через господарські суди більшу частину цього обладнання вдалося відстояти. Але 23 верстати все ж зникли у невідомому напрямку. Ігор Токовенко передбачає, що їх банально порізали на брухт. Тому профспілки вважають, що таким чином свідомо завдається удар по економічному потенціалу України. Адже нещодавно вони повідомляли про подібну ситуацію на ще одному стратегічно важливому підприємстві у Дніпропетровську — «Дніпроважмаші».
У нас є підприємства, які знищують власники, вивозять за кордон; є такі підприємства, які цілеспрямовано знищуються державою; а є такі підприємства, які власник не хоче знищувати, а держава, через свої виконавчі служби, намагається його знищити, — така позиція профспілкових лідерів. При цьому вони привертають увагу до того, що арбітражний керуючий пальцем об палець не вдарив для того, щоб підприємство запрацювало. Хоча потенціал «Дніпроважпапірмашу» величезний. А фахівці, які тут працюють, унікальні. Тим часом Луганська та Донецька області практично залишилися без своїх виробників і постачальників.
Отож профспілки озвучили проведення у вересні Маршу соціальної справедливості. Подібні акції раніше відбувалися насамперед на підтримку трудящих легендарного «Південмашу». Тепер же до цих лав долучаться ще й дніпроважпапірмашівці і, не виключено, інші потужні та знані підприємства, адже йдеться про системне знищення економічного потенціалу.