Днями з’явилась інформація, що представники самопроголошеної «ДНР» внесли до списку обміну військовополоненими десятьох підсудних «антимайданівців» за справою про Одеську трагедію 2 травня 2014 р. Таку новину поширило сепаратистське видання «ДАН», посилаючись на уповноважену з прав людини з боку бойовиків Дарину Морозову.
За словами Морозової, наразі з приводу цих людей ведуться переговори з українською стороною. Раніше адвокат підсудних Кирило Шевчук повідомив, що вони звернулися до захисту з проханням включити їх до списку обміну. За інформацією видання, у Малинівському районному суді Одеси відбувається засідання за справою «Про підпал 2 травня 2014 року Будинку профспілок», на лаві підсудних перебуває 20 осіб.
«Я бачив цю заяву, і, по-перше, мені здається, що це фейк, — розповів «УМ» член «Групи 2 травня» Володимир Саркісян. — Бо вони заявляють про якусь «справу про підпал Будинку профспілок». Такої справи просто немає в природі. Кримінальна справа порушена за статтею 294 «Масові заворушення», і вона єдина. По-друге, обмін був можливим і здійснювався на етапі досудового слідства — факти обміну дійсно мали місце. Зараз, коли справу передано до суду, юридичних підстав для обміну (тобто для звільнення затриманих на підставі співпраці зі слідством) уже немає. По-третє — головний фігурант, який зараз на лаві підсудних — Сергій Долженков — відмовляється від обміну. Це його послідовна позиція, з самого початку. І, здається, він її не змінить. Швидше за все, це або звичайна «гучна заява», або взагалі вкидання від недостовірного джерела».
За словами Володимира Саркісяна, обмін одеських «антимайданівців» раніше дійсно проводився, але це приховувалося і не оприлюднювалося: «Достовірно відомо лише про наявність фактів обміну, але не про кількість осіб. Не хочу бути джерелом фейків. На початку розслідування підозрюваних було більше 40 осіб. Зараз залишилося 10. Але кого з них обміняли, а кого просто перевели в категорію свідків, хто почав співпрацювати зі слідством, а відносно кого підозра була спростована — я достовірно сказати не можу».
Загалом, задля звільнення українців, що перебувають в полоні у бойовиків, спецслужби вдаються до найрізноманітніших обмінів і компромісів. Зазвичай, це відбувається за сталим принципом — «всіх на всіх». Конкретизувати і оприлюднювати імена обміняних осіб у подібних випадках відмовляються.
«Є державні органи, які приймають рішення. Наприклад, український суд. Як радник голови СБУ я вже більше року по-волонтерському займаюся звільненням заручників і вважаю, що нам потрібно зробити все, щоб забрати усіх своїх. Є різні законні шляхи, яким чином ми можемо звільняти наших хлопців. Якщо говорити про передання туди людей, які здійснювали злочини проти цілісності України, зараховуючи себе до так званих «ДНР» та «ЛНР», то ми робимо все в рамках закону. Ми передаємо туди різних людей. Тож я не хотів би говорити конкретно про ситуацію з приводу одеських учасників подій 2 травня. Це має вирішити суд», — прокоментував ситуацію для «УМ» переговірник Міжвідомчого центру допомоги громадянам з питань звільнення полонених, заручників та віднайдення зниклих безвісти при СБУ Юрій Тандіт.