Основним підозрюваним у справі щодо подій під Іловайськом у серпні 2014 року є генерал російської армії Валерій Герасимов. Таку інформацію повідомив головний військовий прокурор Анатолій Матіос. Окрім Герасимова, до українського судочинства буде притягнуто ще двох російських офіцерів. Крім того, пан Матіос зазначив, що для завершення збирання доказів і оголошення підозр «усім іншим, хто був причетний до реалізації доктрини гібридної війни, залишилось небагато часу». «УМ» намагалася з’ясувати, коли ж будуть остаточні результати експертизи, проте у прес-службі Генеральної прокуратури на це запитання не відповіли, посилаючись на таємницю слідства.
Матіос також зауважив, що для того, аби направити у міжнародні суди матеріали щодо осіб, які здійснили злочини проти України або ж організували їх, необхідне рішення національного суду, якого поки що немає. На сьогодні ж оприлюднено попередні висновки після ознайомлення з експертизою. «Україна за 24 роки незалежності жодного разу не воювала, тому не була готова до відвертої військової агресії з боку Російської Федерації. На території держави з серпня 2014 року відбувається воєнний конфлікт, розв’язаний доктриною «гібридної війни», вищим керівництвом Росії», — зазначив Головний військовий прокурор.За даними експертизи, яку оприлюднила Генеральна прокуратура, втрати особового складу, за попередніми даними, під Іловайськом склали: 366 загиблих військовослужбовців та міліціонерів, 429 — поранених, 128 — тих, хто потрапив у полон, 158 осіб вважаються зниклими безвісти. Втрати військової техніки та озброєння становлять у грошовому еквіваленті 298 мільйонів 293 тисячi гривень.
Окремо Анатолій Матіос наголосив на численній перевазі російських військ та військ бойовиків щодо сил АТО під час виходу з Іловайська. За його словами, співвідношення сил АТО до загальної кількості незаконних збройних угруповань та збройних сил Російської Федерації становило 1 до 18 — особовий склад; 1 до 11 — танки; 1 до 16 — БТРи; 1 до 15 — артилерія; 1 до 16 — міномети. За словами Головного військового прокурора, перемога української сторони за таких умов була неможливою.
Проте, окрім того, що військова прокуратура збирається судити російських військових, наша Феміда також зацікавилася українським командиром батальйону «Прикарпаття», якого підозрюють у поразці під Іловайськом. Торік у серпні кілька сотень бійців батальйону під командуванням Віталія Комара залишили свої позиції під Іловайськом та повернулися на місце постійної дислокації. У Богородчанському районному суді, на Івано-Франківщині, розпочався розгляд його справи. Комбат своєї провини не визнає, зазначаючи, що намагався зберегти життя своєму загону. «Ви думаєте, що справді реально воювати проти російських «градів» і танків лише з автоматами? Якби була хоч якась броня, ми б обов’язково повернулися на поле бою. Я, у свою чергу, зробив доповідь про ситуацію, проте, як бачимо, мене не почули. Як командир я не міг відправляти своїх бійців на неминучу загибель», — коментує екс-командир батальйону. Утім якщо провину Віталія Комара таки доведуть, йому загрожує до 10 років позбавлення волі.
Військова прокуратура інкримінує Комару три статті кримінального кодексу, звинувачуючи його в тому, що він самовільно з бійцями залишив позиції та проігнорував накази командування повернутися на них. Прокурор Івано-Франківського гарнізону Віктор Логінов назвав дії командира Комара під Іловайськом боягузтвом. На сьогодні в Міноборони втечу батальйону «Прикарпаття» називають причиною поразки в Іловайському котлі. І це притому, що, за висновками експертизи військової прокуратури, українська армія просто не могла протистояти озброєному до зубів російському війську.