Із настанням спеки медики масово реєструють випадки укусів бджіл та павуків. За даними рятувальників ДСНС, від отрути вже померли близько 20 людей, ще близько сотні наразі перебувають у лікарнях. Як пояснюють лікарі, найнебезпечнішими вважаються укуси бджіл (диких ос, джмелів) та павуків, які, зважаючи на зміни температурних умов в останні роки, помітно активізувалися на півдні та в центрі України. Якщо у вас після укусу комахи підвищилася температура або тиск, ви відчули запаморочення або нудоту — не покладайтесь на щасливий випадок, а одразу звертайтесь до лікаря.
Досить небезпечною як для здоров’я, так і для життя людини при ужаленні осами та бджолами є алергічна реакція. Медики пояснюють, що симптоми у кожної людини різні. «Перші ознаки — плями на обличчі, набряки в ділянці шиї й лімфатичних вузлів, людина починає задихатися. Якщо їй у перші 10-15 хвилин надати кваліфіковану допомогу, то шанс на порятунок залишається високим. Потрібно одразу випити антиалергійні ліки та прикласти холод на обкусані місця», — розповідає «УМ» сімейний лікар Валентина Роженюк. Згідно зі статистикою, від алергічних реакцій на укуси ос, бджіл та шершнів щороку помирає у п’ять разів більше людей, ніж від укусів отруйних змій. Отрута цих комах — потужний алерген. За 5-30 хвилин може розвинутися анафілактичний шок (важка алергічна реакція). Але навіть якщо ви — не алергік, доведеться зіткнутися з такими неприємними моментами, як біль, припухлість і почервоніння на місці укусу. «Їдете на природу — прихопіть із собою маленький флакончик з оцтом, — рекомендує фахівець. — Оцет звужує судини, приглушує біль, знімає подразнення. Таким же ефектом володіє розчин соди (1 ч. л. на склянку води). Також можете скористатися рецептом народної медицини. Зірвіть листок подорожника, сполосніть водою, пожуйте, нанесіть кашку на місце укусу. Якщо вкусило кілька ос — не чекайте, коли підвищиться температура тіла. Відразу накладайте холодні марлеві пов’язки».
Лікар-алерголог Марія Гуріна радить прикласти до місця укусу щось холодне, нанести гормональну мазь, прийняти протиалергійний препарат. Якщо оса вкусила у губу чи язик, слід негайно звернутися по допомогу. «Розвинеться набряк, буде важко ковтати, — каже фахівець. — Якщо будуть перекриті дихальні шляхи, без кваліфікованої медичної допомоги людина помре. Якщо ви — алергік, повинні виробити план дій на випадок анафілактичного шоку, обговорити з близькими їхні дії у разі форс-мажору. Це може врятувати вам життя».
Ще одним небезпечним різновидом комах є павуки. Зазвичай їхня отрута є безпечною для людини, проте, наприклад, каракурт чи тарантул можуть убити. Каракурт (до речі, його назва перекладається досить «оптимістично» — «чорна смерть») мешкає в Криму та на півдні України. Він справді чорний, з червоними плямами на черевці. Його укус надзвичайно отруйний. Укушена людина відчуває біль, оніміння ніг, гарячкове збудження. Можливі головний біль, блювота, судоми. Одужання настає лише за два-три тижні, але без медичної допомоги можливі паралічі та смертельні випадки. Тому за наявності подібних симптомів слід одразу звернутися до лікаря. Першою допомогою може бути припалювання укушеного місця сірником або запальничкою, при цьому отрута розкладається. Але такий спосіб може бути корисний лише в перші секунди або хвилини після укусу.
У народі кажуть: якщо влітку багато ос — слід чекати суворої, сніжної, затяжної зими. Схоже, цієї зими доведеться спати у вовняному кожусі, бо настирливі комахи — повсюди: кружляють довкола торгових яток iз персиками і кавунами, лізуть у банки з варенням, тонуть у баняках із компотом та жалять людей.