Уроки історії

12.08.2015
Уроки історії

Посол України у США Валерій Чалий біля Меморіалу жертвам Голодомору 1932-1933 років у Вашингоні. (з сайта МЗС України.)

У столиці США, неподалік центрального вокзалу і будинку Конгресу, встановили Меморіал жертвам Голодомору в Україні 1932-33 років. Як повідомляє «Голос Америки», до Вашингтона 9-метровий пам’ятник перевезли 4 серпня з невеличкої ливарні у штаті Пенсильванія, де його було виготовлено.

У Національній службі парків США вважають, що кращого місця для встановлення монумента годі було й шукати. «Всього за кілька кварталів звідси стоїть інший тематично пов’язаний пам’ятник, Меморіал жертвам комунізму. Крім того, пам’ятник жертвам Голодомору стоятиме дуже близько до вокзалу, через який у Вашингтон потрапляють сотні тисяч відвідувачів. А отже, більше людей зможуть довідатися про його існування», — наголосив інженер Національної алеї та меморіальних парків США Нед Волес.

Від ідеї збудувати пам’ятник жертвам Голодомору й до її втілення в бронзі минуло ціле десятиріччя. У 2005 році Конгрес виділив під монумент невелику ділянку вашингтонської землі, а у 2006-му дозвіл на встановлення пам’ятника підписав президент США Джордж Буш-молодший.

Нещодавно призначений послом України у США Валерій Чалий вважає, що у світлі війни на Донбасі відкриття такого меморіалу актуальне як ніколи. Він сподівається, що на урочистості з цього приводу, заплановані на 7 листопада, до американської столиці приїдуть тисячі українців. «Я думаю, це буде поштовхом для того, щоб тут, у Вашингтоні, звернули більше уваги на український народ, який сьогодні захищає державу в трагічний, історичний час для України», — зазначив очільник української дипмісії у Сполучених Штатах.

Архітектор пам’ятника жертвам Голодомору в Україні, американка українського походження Лариса Курилас, також чекає його відкриття з нетерпінням. Її багаторічна робота над проектом добігає кінця, але поки ще є над чим попрацювати. «Сам монумент стоїть на кам’яній стіні, й частину цієї стіни нам іще треба доробити. Зворотну частину монумента ми прикрасимо абстрактним орнаментом у вигляді вишивки, — розповідає пані Лариса. — Ці узори у 1933-му, в рік Голодомору, намалював український художник Василь Кричевський».

Щоб бронзове поле колосків на монументі виглядало більш реалістичним, 31-річний Лоуренс Велкер-молодший, який був цифровим дизайнером пам’ятника, запропонував відсканувати справжні пшеничні снопи і власноруч кілька разів вибирав для них найкрасивіші колоски. Разом із батьком та напарниками з ливарні «Ларан Бронз» він місяцями працював над монументом. Каже, проект став частиною його життя. «Я неймовірно пишаюся. Навіть не знаю, чим тепер зайнятися, куди себе подіти... Я так багато часу віддавав цьому проекту. Навіть сумую трохи, що ми вже його встановили», — каже молодий чоловік.

Пишається своїм сином і його батько, власник майстерні, де виготовляли монумент. Для Велкерів слово «Голодомор» набуло особливого значення. І майстри вірять, що те саме станеться й з іншими американцями, які бодай раз підійдуть до пам’ятника й прочитають, кому він присвячений.

За попередньою інформацією, на офіційне відкриття меморіалу до Вашингтона має приїхати Президент України Петро Порошенко.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>