У столиці США, неподалік центрального вокзалу і будинку Конгресу, встановили Меморіал жертвам Голодомору в Україні 1932-33 років. Як повідомляє «Голос Америки», до Вашингтона 9-метровий пам’ятник перевезли 4 серпня з невеличкої ливарні у штаті Пенсильванія, де його було виготовлено.
У Національній службі парків США вважають, що кращого місця для встановлення монумента годі було й шукати. «Всього за кілька кварталів звідси стоїть інший тематично пов’язаний пам’ятник, Меморіал жертвам комунізму. Крім того, пам’ятник жертвам Голодомору стоятиме дуже близько до вокзалу, через який у Вашингтон потрапляють сотні тисяч відвідувачів. А отже, більше людей зможуть довідатися про його існування», — наголосив інженер Національної алеї та меморіальних парків США Нед Волес.
Від ідеї збудувати пам’ятник жертвам Голодомору й до її втілення в бронзі минуло ціле десятиріччя. У 2005 році Конгрес виділив під монумент невелику ділянку вашингтонської землі, а у 2006-му дозвіл на встановлення пам’ятника підписав президент США Джордж Буш-молодший.
Нещодавно призначений послом України у США Валерій Чалий вважає, що у світлі війни на Донбасі відкриття такого меморіалу актуальне як ніколи. Він сподівається, що на урочистості з цього приводу, заплановані на 7 листопада, до американської столиці приїдуть тисячі українців. «Я думаю, це буде поштовхом для того, щоб тут, у Вашингтоні, звернули більше уваги на український народ, який сьогодні захищає державу в трагічний, історичний час для України», — зазначив очільник української дипмісії у Сполучених Штатах.
Архітектор пам’ятника жертвам Голодомору в Україні, американка українського походження Лариса Курилас, також чекає його відкриття з нетерпінням. Її багаторічна робота над проектом добігає кінця, але поки ще є над чим попрацювати. «Сам монумент стоїть на кам’яній стіні, й частину цієї стіни нам іще треба доробити. Зворотну частину монумента ми прикрасимо абстрактним орнаментом у вигляді вишивки, — розповідає пані Лариса. — Ці узори у 1933-му, в рік Голодомору, намалював український художник Василь Кричевський».
Щоб бронзове поле колосків на монументі виглядало більш реалістичним, 31-річний Лоуренс Велкер-молодший, який був цифровим дизайнером пам’ятника, запропонував відсканувати справжні пшеничні снопи і власноруч кілька разів вибирав для них найкрасивіші колоски. Разом із батьком та напарниками з ливарні «Ларан Бронз» він місяцями працював над монументом. Каже, проект став частиною його життя. «Я неймовірно пишаюся. Навіть не знаю, чим тепер зайнятися, куди себе подіти... Я так багато часу віддавав цьому проекту. Навіть сумую трохи, що ми вже його встановили», — каже молодий чоловік.
Пишається своїм сином і його батько, власник майстерні, де виготовляли монумент. Для Велкерів слово «Голодомор» набуло особливого значення. І майстри вірять, що те саме станеться й з іншими американцями, які бодай раз підійдуть до пам’ятника й прочитають, кому він присвячений.
За попередньою інформацією, на офіційне відкриття меморіалу до Вашингтона має приїхати Президент України Петро Порошенко.