Утиски кримських татар набирають обертів. Черговою новиною у цій ситуації стало те, що перед самим Всесвітнім конгресом кримських татар у Туреччині, який проходив в Анкарі з 1 по 3 серпня, головне слідче управління Російської Федерації у Криму викликало на допит кримськотатарстких очільників. До слідчих потрапили перший заступник голови Меджлісу Наріман Джелял та голова Центральної виборчої комісії Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв. Затримувати і допитувати чоловіків узялися за справу ще 2014 року. Як зазначили у слідчому управлінні, затримання відбулося за масові заворушення у лютому минулого року. Сам пан Смедляєв заявив, що він пов’язує допити з перешкоджанням у виїзді членам Меджлісу до Туреччини для участі у роботі Всесвітнього конгресу кримських татар.
Незважаючи на перешкоди, кримським татарам таки вдалося прибути на Конгрес та висловити своє бачення ситуації щодо утисків національної меншини. «Конгрес став майданчиком і рупором для кримських татар», — написала у своєму «Фейсбуці» журналістка Ксенія Мироненко.
Основним меседжем Конгресу став заклик до світової громадськості визнати геноцидом дії Росії щодо знищення кримськотатарського народу в період iз 1783 року — часів ліквідації Кримського ханства, історичної батьківщини кримських татар — до сьогоднішнього дня. «Ніхто не може знати, як нам жити сьогодні в Криму. Постійні переслідування, які загрожують остаточним ув’язненням, це не найгірше. Найстрашніше, що таким чином може зникнути кримськотатарська національність, а світова спільнота лише глибоко переживатиме таку подію, нічим не допомагаючи», — заявила у коментарі українським ЗМІ під час конгресу кримська татарка Нарциза Тамілаєва.
Також кримські татари наголошували на тому, що після окупації Криму Росією у 1783 році російська держава почала чинити систематичний тиск, щоб представники кримськотатарської громади залишили Кримський півострів і їх замінили російським населенням: «Унаслідок цього протягом XIX і XX століть понад 1,5 млн. кримських татар були змушені залишити свою батьківщину. За часів панування Радянського Союзу представники кримськотатарського народу були депортовані зі своєї батьківщини 18 травня 1944 року, майже половина з них загинули. У наступні роки СРСР використовував усі можливості, щоб кримські татари не повернулися до Криму і залишилися в місцях депортації», — зазначається в документі, представленому кримськими татарами.
Під час конгресу також зазначалося, що сьогоднішня Росія 28 лютого 2014-го, ігноруючи всі норми міжнародного права і прав людини, анексувала Кримський півострів. РФ системно ігнорує фундаментальні свободи кримських татар, сприяє примусовій еміграції з Криму, застосовує тиск, вбивства, ув’язнення, депортує тих, хто намагається чинити опір її діям і протистояти, заявили учасники Конгресу. Доказами цього є постійні переслідування національних меншин на півострові, знищення і цькування культури, традицій та релігії, закриття телеканалів і газет.
Президентом Всесвітнього конгресу кримських татар обрано Рефата Чубарова.