Союзники по НАТО висловили рішучу підтримку Туреччині в боротьбі з тероризмом і готовність у разі потреби долучитися до неї не лише словом, а й ділом. Таким є підсумок засідання ради послів Північноатлантичного Альянсу, екстрено скликаного вчора на вимогу Анкари. Такі консультації передбачені статтею 4 Вашингтонського договору в разі загрози одному з членів НАТО. Туреччина скористалася цим своїм правом після теракту в місті Суруч, що на кордоні з Сирією, де 20 липня в результаті атаки на культурний центр загинуло 32 представники молодіжних курдських організацій, ще близько 100 отримали поранення.
«Ми обговорили серйозність ситуації, яка склалася після недавніх терористичних атак у Туреччині, а також заслухали представника Туреччини про заходи, що вживаються. Всі союзники солідарні з Анкарою. Ми рішуче засуджуємо терористичні атаки і висловлюємо наші співчуття уряду Туреччини й сім’ям загиблих у Суручі та під час інших нападів на поліцію і військових. Тероризм є прямою загрозою безпеці країн НАТО, міжнародній стабільності та процвітанню», — заявив по завершенні консультацій Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг, повідомляє УНІАН.
За словами Генсека, з проханням про додаткову військову присутність НАТО Анкара не зверталася. «Туреччина має здатні збройні сили — це друга найбільша армія серед союзників», — зауважив Столтенберг. За його словами, Альянс продовжить стежити за розвитком подій на південно-східному кордоні НАТО «дуже уважно».
Окремо про готовність долучитися або посилити боротьбу з терористами, передусім із найбільш активним зараз угрупованням «Ісламська держава Іраку та Леванту», заявили США та Велика Британія. Офіційний представник Держдепартаменту Сполучених Штатів Джон Кірбі заявив, що вздовж кордону між Туреччиною і Сирією тепер зосередять «більше сил та енергії коаліції». У Вашингтоні підтвердили, що ведуть переговори з Туреччиною про те, щоб активізувати спільну військову кампанію проти бойовиків «Ісламської держави» на півночі Сирії, але наразі ці консультації «перебувають на ранній стадії». Кірбі також відкинув припущення, що США в обмін на співпрацю з Туреччиною санкціонували турецькі повітряні удари по курдських силах на півночі Іраку.
Прем’єр-міністр Об’єднаного Королівства Девід Камерон, у свою чергу, заявив, що Лондон готовий завдати авіаударів по цілях ісламських бойовиків в Лівії та Сирії, щоб запобігти атакам на Британію. «Якщо буде загроза для Британії чи наших людей на вулицях, ми здатні зупинити її, вдавшись до негайних дій у відповідь на цю загрозу. Як прем’єр-міністр, я завжди хотів спробувати вдатися до цих заходів. Справа тому, що невідомо, що проблема походить із Лівії або Сирії, а не з якогось іншого місця», — цитує Камерона агенція «Рейтер».
У серпні минулого року Британія підвищила рівень загрози терактів до одного з найвищих.
Тим часом курдські бійці в Сирії, які також воюють з «Ісламською державою» і значною мірою проходять підготовку на території Туреччини, звинуватили турецькі війська в обстрілах своїх позицій. В Анкарі пообіцяли розслідувати повідомлення про «дружній вогонь», адже атаки мають бути спрямовані проти сил «ІДІЛ».
Після теракту в Суручі турецькі силовики провели масштабну антитерористичну операцію, в результаті якої, як заявив прем’єр-міністр країни Ахмет Давутоглу, було затримано 1050 осіб. Серед них — близько 60 іноземців. Рейди, в яких брали участь тисячі поліцейських, проводилися у 13 провінціях. Але спрямовані вони були, в тому числі, й на представників забороненої «Робітничої партії Курдистану», що спричинило заворушення на південному сході Туреччини, де мешкають переважно курди.
Раніше повідомлялося, що керівництво великих міст Туреччини підвищило заходи безпеки у зв’язку з інформацією про можливі теракти із застосуванням смертників. У Стамбулі в туристичних місцях і районах масового скупчення людей чергують додаткові підрозділи поліції, а також у режимі очікування перебуває спецназ МВС.