Хто там дивиться на нас?

22.07.2015

У приміщенні Королівського наукового товариства в Лондоні позавчора було дано старт програмі інтенсивних пошуків наявності розумного життя у космосі. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, це ідея британських та американських вчених, куратором якої є славетний учений Стівен Хокінг. А фінансовим спонсором виступає російський мільярдер, фізик за освітою Юрій Мільнер, який виділив на такі пошуки 100 мільйонів доларів.

На презентації проекту росіянин наголосив, що дослідження триватимуть щонайменше 10 років. «Впродовж однієї доби ми будемо збирати стільки даних, скільки інші програми такого типу збирали за рік», — запевнив Мільнер.

Паралізований фізик Стівен Хокінг, який розмовляє через голосовий синтезатор, додав, що пошуки мають сенс, оскільки вже відкрито велику кількість планет за межами Сонячної системи. «У космосі існує так багато світів та органічних частинок, що існування там життя є дуже ймовірним, — зауважив науковець. — Ми вважаємо, що життя на Землі виникло спонтанно. А отже, у цьому нескінченному Всесвіті мусять існувати інші форми життя. Ймовірно, десь у космосі якийсь розум спостерігає за вогнями нашої планети. Хоча не виключено й те, що вони залишаються самотніми в цьому неживому Всесвіті».

На думку інших вчених, ймовірність існування у космосі розумного життя не є такою вже високою, але моніторинг космосу проводити треба.

Проект Breakthrough Listen («Прорвися і слухай») допоможе вченим у буквальному сенсі почути «музику Всесвіту». Надпотужні радіотелескопи вловлюватимуть звуки з мільйонів зірок. «Ми будемо прислухатися до звучання космічного фортепіано щоразу, коли налаштовуватимемо радіотелескопи. Це фортепіано має не 88 клавіш, а 10 мільярдів. Наші електронні пристрої зможуть вловити будь-яку ноту, що звучатиме достатньо чітко на тлі шуму, створюваного 10 мільярдами інших нот», — розповів астроном Джефф Марсі.

Один із надчутливих радіотелескопів розмістять в Австралії, інший — у США. Перші десять років вчені спостерігатимуть за Чумацьким шляхом та іншими ста найближчими до Землі галактиками. Усі отримані дані стануть доступними для публіки.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>