У Білорусі почалася виборча кампанія — 11 жовтня сусідня країна обиратиме собі нового (а швидше за все — старого) президента. Увечері минулої п’ятниці Центральна виборча комісія завершила прийом заяв про реєстрацію ініціативних груп із висунення кандидатів на пост глави держави. Загалом було подано 14 заявок. Серед головних претендентів — уже традиційно чинний президент Олександр Лукашенко, ветерани системної опозиції, а також чимало маловідомих особистостей у політиці, на кшталт фотографа з Полоцька, верховного отамана «Білоруського козацтва», безробітної вчительки з Бреста тощо.
Кандидата-безробітного, захисника прав білоруських дармоїдів (у квітні в Білорусі видано декрет «Про запобігання соціального паразитування») Юрія Шульгана та керівника його групи Павла Коновальчика, які вже встигли здобути популярність у соцмережах, просто з ЦВК забрали в міліцію — правоохоронці вирішили, що ці двоє прийшли здавати документи у нетверезому стані.
Не прийняли документів й у журналіста агенції БелаПАН Василя Семашка, який висунув у президенти свого кота Барсика та прийшов зареєструвати його ініціативну групу. За словами Семашка, він вирішив висунути улюбленця в президенти, бо більш гідних за Барсика кандидатів не знайшлося.
Оскільки всі знають, хто саме неминуче переможе на виборах, інші претенденти беруть участь у кампанії з бажання попіаритися, отримати комерційну вигоду чи компенсувати нестачу адреналіну участю в президентській кампанії, вважає аналітик білоруського Центру політичного аналізу Павло Усов. Щодо реальних конкурентів Лукашенка з табору демократичної опозиції — голови Об’єднаної громадянської партії Анатолія Лебедька, лідера лівих Сергія Калякіна, активістки кампанії «Говори правду», претендентки від коаліції «Народний референдум» Тетяни Короткевич та інших — то влада їх не боїться. І на велику підтримку виборців їм розраховувати також не випадає.
«Яскраво виражених лідерів, за яких могли б проголосувати громадяни Білорусі і які могли б відстояти свою перемогу чи хоча б привид перемоги над Лукашенком, просто немає», — вважає Усов. Ніхто із заявлених кандидатів навіть не розглядає можливості використання вулиць та площ як інструменту політичного впливу на владу. Білоруська опозиція фатально нездатна до об’єднання, перебуває у глибокій кризі, політичний простір країни девальвований — звідси й така кількість «несерйозних» суперників Лукашенка на виборах.
Позавчора, 20 липня, ЦВК підвів риску під реєстрацією ініціативних груп. Окрім Барсика, відмову отримала група політв’язня лукашенківського режиму Миколи Статкевича — з огляду на судимість політика. Статкевич, можливо, єдиний реальний суперник Лукашенка. Але він перебуває у в’язниці з часу минулих виборів 2010 року, на яких був кандидатом. Ініціативну групу, до складу якої входить 1700 осіб, очолює його дружина Марина Адамович. Про підтримку висунення Статкевича заявили відомі й шановані у Білорусі громадянські активісти, політики, діячі культури та науки.
Наступним етапом виборчої кампанії-2015 стане збір підписів за висунення кандидатів у президенти.
«Бетонній» позиції Лукашенка в Білорусі не загрожує ніщо, навіть те, що країна занурюються в економічну рецесію. За перше півріччя цього року ВВП Білорусі впав на 3,3 відсотка порівняно з аналогічним періодом минулого року, повідомило позавчора статистичне управління «Білстат». Його дані підтверджують поглиблення негативних тенденцій у білоруській економіці. Адже уряд країни раніше передбачав, що ВВП цього року зросте на 0,5 відсотка. У 2014-му зростання ВВП становило 1,6 відсотка.